„Jde o to, aby město žilo,“ řekla Deníku seniorka Božena Machová, která stavbu mobilního kluziště vítá a ve čtvrtek dopoledne si ho fotila na mobil. Těší se i na jaro a léto, kdy má uvolněná plocha sloužit pro kulturní akce.

Kluziště s ledovou plochou vzniká u radnice. Část veřejnosti záměr kritizovala kvůli kácení osmi stromů v borovicovém háji.

Radnice chce umožnit bruslení od neděle 3. prosince, kdy se na náměstí rozsvítí v 17 hodin vánoční strom po koncertu Marty Jandové a ZUŠ F. L. Gassmanna.

Osvětlené kluziště i s půjčovnou bruslí bude pro město provozovat jeho společnost Sportovní hala Most. Za hodinu bruslení lidé zaplatí 30 korun, zpoplatněno bude i půjčování bruslí.

Mobilní kluziště za 2,5 milionu korun v borovicovém háji u mostecké radnice vzniká navzdory protestu opozice a části veřejnosti, která nesouhlasí s kácením desítky stromů. Kvůli nim byla i malá demonstrace, která zastavila dřevorubce s povolením a likvidaci dřevin oddálila.

„Nikdy by mě nenapadlo, že se z toho stane taková kauza,“ povzdechl si zastupitel Jiří Nedvěd z vládnoucích Severočechů Most. Ti se svými koaličními kolegy z ODS a ČSSD z plánu neustoupili a nechají kluziště v příštích dnech instalovat. Technické služby pokácí osm ze 48 stromů.

Podle vedení města malý areál o rozměrech 15 krát 30 metrů oživí trhy i celé centrum a po demontáži kluziště poslouží při jiných akcích, třeba letních promenádních koncertech.

Protesty a obhajoba

Deník na chystanou výstavbu upozornil už v srpnu. Plánované kácení borovic řadu obyvatel rozčílilo. Vadilo jim také, že radnice si kluziště vymyslela a odsouhlasila, aniž změnu v centru města projednala s veřejností či opozicí. Nespokojenost vyvrcholila ve státní svátek 17. listopadu setkáním desítek lidí, kteří na výzvu opozice přišli zastavit kácení. Na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva, kde opět zazněla kritika, primátor Jan Paparega potvrdil, že kluziště u radnice bude. „Nikdo nenavrhl vhodnější řešení,“ sdělil.

Podle opoziční zastupitelky z ANO Bereniky Peštové radnice porušila zákon o veřejných zakázkách, když si kluziště neobjednala jako funkční celek, ale rozdělila jednu soutěž na tři dílčí zakázky. Zástupci města se vůči tomu ohradili s tím, že postup byl v souladu se zákonem a ministerskou metodikou. Například brusle pro půjčovnu a další pomůcky nemohly být součástí dodávky ledové plochy.

Hlasování neprošlo

Opoziční Sdružení Mostečané Mostu prosazovalo hlasování o kluzišti, ale pro zařazení do programu zastupitelstva nemělo dost hlasů. Některým kritikům nové sportoviště nevadí, mají ale výhrady k jeho umístění pod okny radnice a hotelu a ke způsobu rozhodování. „Kluziště považuji za vynikající záměr. Vadí mi ale způsob, jak bylo rozhodnuto o této investici, že občané a zastupitelé o ní nebyli informováni,“ uvedla účastnice občanského protestu Liběna Novotná.

Ani mostecká Strana zelených si kluziště a kácení v háji nepřála. „Stromy tam stojí několik desetiletí,“ řekl předseda Jan Hrubeš. Podle něj na kluziště může padat jehličí ze zbylých stromů, takže hrozí úrazy. Záměr označil za amatérský, což je podle něj důsledek toho, že město nemá svého architekta a podceňuje koncepční práci s veřejným prostorem a budovami ve spolupráci s veřejností. Hrubeš upozornil, že centrum oživí spíše otevření zavřeného východu v obchodním domě Central a zprovoznění zavřených krámků. Obává se také, že kluziště s akcemi první 1. náměstí vylidní.

close Mezi budovou mostecké radnice a hotelem vzniká veřejné venkovní ledové kluziště, na sousedním 1. náměstí instalují Vánoční trh a zdobí 40 let starou vánoční jedli, dar od občana. info Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka zoom_in

Příprava Vánočního trhu na 1. náměstí ve čtvrtek 30. listopadu.

Podle primátora se hlavní velké akce na kluziště nepřesunou kvůli malému prostoru. „Rozhodně tam nebudeme přemísťovat farmářské trhy,“ uvedl. Ke kácení naplánovanému u radnice na státní svátek sdělil, že tam pily neposlal. „Kácení, povolené orgánem státní správy, bylo objednáno u technických služeb, které stanovily termín. Nebyl to šťastně zvolený termín, nikdo z nás nestál o aféru,“ řekl primátor.

Podle jeho kolegy Nedvěda budou za pokácené stromy vysázeny nové. „A to ve větším počtu a na místech, kde je to opravdu potřeba,“ dodal. Radní nepovažují háj za útulné a moc vyhledávané místo. Je to záložní stavební parcela, která je u náměstí jedinou rovinou vhodnou pro osvětlené kluziště.