„Dobrý den, přišel jsem vyzkoušet, jak funguje nový sběrný dvůr,“ říkám u otevřené brány areálu technických služeb. Dvůr stojí ve spodní části sídliště Výsluní (Šestistovky). Mostečané tam mohou od 18. listopadu ukládat zdarma odpad, který nepatří do popelnic.

Doma jsem do tašky vložil rozbitý starý lustr, prasklou žárovku, dvě vybité tužkové baterie, sklenici s barvou po malování a prošlé léky. Cesta ze Sedmistovek mi trvala pěšky 23 minut. Kdybych šel do starého sběrného dvora v ulici Šikmá u Chánova, trvalo by mi to déle – musel bych oklikou přes opuštěné autobusové nádraží a pak riskovat, že mě v lokalitě bez chodníku přejede náklaďák. Kdo nemá auto ani kárku a nese harampádí a nebezpečný odpad, neměl by jet MHD. I proto radnice nechala vybudovat nový dvůr: je dostupnější a měl by více lidí motivovat k třídění odpadu na recyklaci.

Léky neberou

V oploceném dvoře se mě ujímá ochotný provozní Jaroslav Krysten. Ani jsem nemusel klepat na zelenou unimobuňku. Vyšel ihned ven, jakmile mě spatřil oknem.

„Lidé už začínají chodit. Zatím to jsou jednotlivci. Chvilku to potrvá, než si na nový dvůr zvyknou. Zatím jezdí spíše do starého,“ říká.

Kdo přijede autem, má otevřenou i spodní bránu. Nahoře ho zastaví „stopka“.

Provozní se ptá, co jsem přinesl. Občanský průkaz nechce. Nesu toho velmi málo. Jdeme spolu do jedné ze dvou krytých hal. Na zem klademe můj odpad. Lustr končí ve speciální kleci na malé elektrospotřebiče. Ostatní, až na léky, odnáší do jiných boxů. „Léky jako odpad nepřijímáme. Ty vám vezmou v lékárně,“ říká Krysten. Ve dvoře jsou kromě televizí, počítačů, sporáku a jedné autobaterie (je v odolném trezoru) také první kuriozity. Jeden senior donesl funkční mandl. Byl zastaralý a měl velkou spotřebu elektřiny. V hale stojí i řemenový masážní pult na hubnutí z éry socialismu. V druhé hale je zvláštní kontejner na zářivky, zařízení se rtutí a další nebezpečný odpad.

Sběrný dvůr slouží od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendech od 10 do 14 hodin.

„Evropská unie a Státní fond životního prostředí přispěly na vybudování nového sběrného dvoru částkou přes 5,3 milionu korun,“ informoval magistrát.

Starý zatím funguje

„Sběrný dvůr v Rudolicích v ulici Šikmá je otevřen i nadále, ukončení provozu tohoto sběrného dvora se předpokládá ke konci roku 2010,“ sdělily technické služby. Každý Mostečan může bezplatně uložit na dvůr i objemný odpad, například nábytek, bytové jádro, okna a lednice. Mobilní alternativou dvorů je 15 velkokapacitních kontejnerů, které po týdnu střídavě stojí na šedesáti ulicích. Do těchto kontejnerů lze dávat třeba nábytek, koberce, staré lyže, kola, umyvadla, listí, ale ne stavební odpad, elektroniku, autobaterie a jiné nebezpečné odpady. Městská policie stále dává pokuty za prokázané nedovolené vyhazování lednic, gaučů a dalších velkých věcí k popelnicím. „Nepolevili jsme,“ řekla mluvčí strážníků Ilona Kozlová.