Řidič Josef Podhradský z Mostu má na rušných křižovatkách raději kruhové objezdy. Podle něj jsou přehlednější a snižují riziko nehod. Proto uvítal, když úřady schválily výstavbu kruháku na trojúhelníkovém křížení ulic Lipová - Topolová - Zdeňka Štěpánka mezi Kahanem, aquadromem a blokem 525. „Myslím si, že to bude pro nás lepší a bezpečnější,“ řekl řidič Deníku.

Radnice v minulých dnech vyhlásila na stavbu kruhového objezdu veřejnou zakázku. Práce mají začít na jaře, trvat budou tři měsíce a stát mají zhruba 10 milionů korun. Stavba zahrne i úpravy cest, vodovodu, veřejného osvětlení a dopravního značení. „Na kruháku budou vysazeny okrasné keře,“ uvedla mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Výstavba výrazně omezí dopravu u velkých sídlišť, protože lokalita bude dočasně neprůjezdná. Podle dokumentace se celá stará křižovatka během prací uzavře a spojení mezi horní a spodní částí města zajistí objízdná trasa. Pro autobusovou dopravu směr Lipová - Topolová má sloužit ulice Jana Palacha a Višňová, v ulici Višňová před KFC se počítá s náhradními zastávkami MHD pro oba směry. Mezi ulicemi Zdeňka Štěpánka - Lipová mají autobusy objíždět staveniště po chodníku zpevněném panely.

Okružní křižovatka bude mít průměr 35 metrů a vznikne na svahu, kde se vyřeší dešťová kanalizace. Chodci dostanou nové chodníky z asfaltu i ze zámkové dlažby a zůstanou jim tři přechody.

Změna v důležitém silničním uzlu je v souladu s inovacemi v dopravě, které si město naplánovalo do roku 2030. Odborníci označili křižovatku za rizikovou. „Vyžaduje přestavbu z důvodu zvýšení bezpečnosti dopravy. Přebudování na okružní výrazně zpomalí jízdu vozidel,“ uvádí se v plánu udržitelné městské mobility, který loni schválilo zastupitelstvo.

Zakázky pro Joseph a na opravu budovy

Stavba objezdu patří k největším investicím letošního roku. Ve čtvrtek město vyhlásilo ještě tři další zakázky. Dvě jsou pro průmyslovou zónu Joseph a týkají se odvedení dešťových vod a prodloužení kanalizace. Radnice si na výstavbu rezervovala celkem přes 22 milionů korun. Třetí zakázka zahrnuje rekonstrukci městské budovy v ulici Ľudovíta Štúra, v níž sídlí azylový dům pro muže. V plánu jsou vybudování nástavby a vnějšího výtahu pro tělesně postižené klienty a zateplení objektu, kde by měly nocovat i ženy. Modernizace se odhaduje na více než 25 milionů korun.

Město chce na úpravy získat dotaci, která by uhradila 90 procent výdajů. „V případě neschválení žádosti o poskytnutí finanční dotace bude veřejná zakázka zrušena,“ uvedla mluvčí mostecké radnice.

Ceny zveřejněných zakázek nejsou konečné. Město počítá s tím, že díky soutěži firem by mohlo zaplatit méně, než spočítalo. Loni například ušetřilo 9,5 milionu korun za vybudování komunikace a inženýrských sítí v zóně Joseph, když vybralo nejlevnější nabídku a uhradilo 14,3 milionu místo plánovaných 23,8 milionu.

Letos chce Most vyhlásit desítky stavebních zakázek v objemu kolem čtvrt miliardy korun. Největším projektem je přestavba mostu u nemocnice, na kterou zastupitelstvo schválilo 63 milionů korun.