„Sněží!" vykřikla dívka u městské knihovny, když na skupinu mladých lidí začaly padat větrem shozené růžové květy, které uvízly ve vlasech. Na trávnících a chodnících u sakurových alejí se tvoří růžové koberce. Hlavně děti se jimi brodí a vyhazují květy nad hlavu.

„Je to nádhera," svěřila se seniorka venčící u sakur psa. Lidé oceňují svěží vzduch a vůně. Most, který rychle zezelenal, vypadá krásněji. „Květen se opravdu povedl. Chodím na procházky dvakrát denně, dvě hodiny ráno a dvě hodiny odpoledne," uvedl senior u parku Šibeník, kam teď chodí více lidí.

Sakury patří k nejoblíbenějším stromům v Mostě. Aleje sakur jsou například v ulicích Pionýrů, Zdeňka Fibicha, Vítězslava Nezvala a Obránců míru. Před čtyřmi lety radnice část stromů nechala odstranit. Jako příčinu uvedla stáří stromů, jejich postupné odumírání, odlamování větví a vytváření infekčních nádorů na kmenech. Řada lidí proti tomu protestovala.

Nedávno se s podporou Evropské unie vysázelo téměř pět set stromů na sídlišti Liščí Vrch. Alej mladých sakur u bloku 701 vadila části obyvatel, kterým se nelíbila blízkost stromů u oken a balkónů. Radnice proto některé sakury dala pryč. Počátkem května neznámý vandal zničil na sídlištii několik nových stromů. Radnice oznámila, že celé sídliště bude monitorováno městskou policií včetně kamerového systému a "v případě zjištění pachatele budou uplatňovány přísné sankce, včetně toho, že pachatel uhradí způsobenou škodu a zaplatí vysokou pokutu".