Na mosteckém hipodromu skončil v neděli týdenní Celosvětový sraz majitelů a přátel vozů Citroën 2CV zvaných Kachna.

Ojedinělého setkání, prvního v postkomunis­tických zemích, se zúčastnilo přes 3 300 kultovních vozidel a osm a půl tisíce jejich fanoušků ze čtyř desítek států.

V pátek a sobotu, kdy se kachní stanové městečko otevřelo veřejnosti, navštívilo padesátihektarový areál několik tisíc dalších fandů.

Přestože na podrobné hodnocení srazu je ještě příliš brzy, pořadatelé mají jasno.

„Exkluziv!“

Tímto stručným prohlášením vyjádřil pro Deník spokojenost Tomáš Neruda, šéf pořadatelského týmu z českých klubů Kachen.

„Všichni si ťukali na čelo, že chceme udělat sraz v Mostě. Ukázalo se ale, že jsme udělali moc dobře. Celkově to klaplo,“ dodal Neruda. Cizinci se mu svěřovali, že něco podobného ještě nezažili. Podle oslovených účastníků byl hipodrom ideálním místem.

„Tento plac je velice pěkný, až si myslím, že pro Kachňáky až moc dobrý,“ řekl Karel Pálek, člen pořádajícího týmu.

Někteří Kachňáci sice kritizovali panelákové město a krajinu poznamenanou těžbou uhlí, Mostecko ale jako celek ocenili. „Okolí Mostu je strašně moc hezké a je tu toho poměrně dost,“ uvedla Nikola Sojková z Prahy. Právě do hlavního města zamíří po srazu část Kachňáků. Další se budou toulat po ČR. V Mostě byli vidět všude. Výletní autobus RTO je vozil například na aquadrom. „Zájem o Mostecko byl velký,“ potvrdilo Centrum rozvoje turismu Mostecka, které mělo na hipodromu informační stánek.

Lepší než sraz trabantů

„Je to moc pěkné. V Německu jsme byli na srazu Trabantů, ale tohle je větší,“ řekl při prohlídce kachního stanového městečka Miroslav Kopecký ze Slaného. „Je dobře, že se tato akce konala v Mostě,“ sdělil motorista Bohuslav Stodola z Mostu, který v sobotu navštívil areál se svou manželkou. Byl spokojený, postrádal pouze více extravagantních typů Kachen.

Návštěvnický den využil k fotodokumentaci i přední český odborník na rekultivaci krajiny Stanislav Štýs, který se podílel na vzniku hipodromu na Velebudické výsypce. „Jsem nesmírně šťastný, když to vidím,“ řekl Deníku při pohledu na areál zalidněný hosty z celého světa.

Podle Štýse byl sraz Kachen dalším důkazem, že dříve poškozená krajina může po obnově opět sloužit lidem. Zároveň ho překvapil pořádek ve stanovém městečku. „Neviděl jsem odhozený papírek,“ řekl Štýs.