Tři malé děti předškolního věku si v klidu hrají na koberci, místo maminky nebo tatínka na ně ale dohlíží „teta“. Sourozence Barborku, Fandu a tříletou Věrku, kteří pocházejí z Jirkova, přivedli na litvínovský úřad dva muži s tím, že se o ně nemá kdo postarat. Střechu nad hlavou roztomilým ratolestem nalezli v Mosťáčkovi, stejně jako čtrnáctiletý Pavel z Litvínova. Staly se tak prvními dětmi, kterým zařízení v Ústeckém kraji pomohlo.

„Táta neměl peníze, tak mě odvedl sem. Počítám, že tady budu maximálně do druhého února. Poté si pro mě táta přijde. Můj táta není zaměstnaný, je v důchodu. Bydlíme v Litvínově v bytě jedna plus jedna. S mamkou se rozvedli a já jsem jít k ní nechtěl, je totiž nesvéprávná,“ vylíčl svou situaci čtrnáctiletý Pavel.

Pomoc i v obyčejné situaci

„Do Mosťáčku se dítě dostane tehdy, pokud je jasné, že se bez rodiče ocitá jen dočasně. Jde například o případ, kdy je rodič samoživitel odsouzen třeba na několik měsíců k výkonu trestu ve vězení. Ale stejně tak pomoc Mosťáčku může být výbornou alternativou pro maminku s těžkým onemocněním, kdy prochází kupříkladu chemoterapií a malé dítě by ji v tomto složitém období jednak jen těžko poznávalo, a navíc by se maminka o něj nemohla ani fyzicky zdárně postarat. Rovněž otec vdovec, jemuž manželka zemřela při porodu, může v této možnosti vidět spásnou pomoc,“ vysvětlila ředitelka Dětského domova Marcela Stützová. Tam totiž Mosťáček funguje.

Na vlastní žádost

Zajímavé je také to, že do zařízení okamžité pomoci může nastoupit i dítě na vlastní žádost, nejen z rozhodnutí soudu nebo na žádost rodiče.
„Toho děti mohou například využít v případě, že rodiče se doma navzájem týrají a o ně není postaráno,“ dodala Stützová, kdy se dítě může objevit před dveřmi zařízení.

Zařízení okamžité pomoci funguje ve třetím pavilonu dětského domova v Mostě v ulici K. H. Borovského, a to s kapacitou osmnáct dětí. Je umístěno ve dvou bytových jednotkách.

„Děti mají pokoje pro dvě až tři osoby, k dispozici na každém bytě jsou dva počítače s připojením na internet. Na jedné bytové jednotce může pobývat devět dětí a tři tety,“ uvedla ředitelka Dětského domova Marcela Stützová.

„Výhodou zařízení je, že situaci můžeme řešit ihned. Po tomto zařízení jsme dlouho volali, neboť v případě nalezení dítěte v uvedeném věkovém rozmezí jsme ho do rozhodnutí soudu nechávali například v době víkendu v nemocnici v Mostě, které jsme za pobyt dítěte platili. Což stálo kolem dvou a půl tisíce na víkend,“ řekla vedoucí sociálního odboru města Litvínova Petra Lafková.

V zařízení může dítě pobýt několik dní, maximálně však jeden rok. „Nezáleží na tom, odkud dítě pochází. Zařízení mohou využít děti z celé ČR. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby rodiny fungovaly. Děti by měly respektovat dospělé a dospělí zase děti,“ řekl Jiří Bureš z odboru sociálně-právní ochrany dětí magistrátu Mostu.