Radní v Mostě schválili uzavření smluv s dodavateli nových staveb, které město dlouhodobě plánovalo. Poblíž sportovní haly vznikne moderní bytový dům a v parku Šibeník slibované lanové centrum s hřištěm a rozhlednou. Náklady jsou v řádu desítek milionů korun. Práce začnou ještě letos a potrvají zhruba rok.

Bytový dům v ulici Jaroslava Seiferta udělá a zaplatí městská společnost Mostecká bytová. Využije k tomu opuštěný činžák číslo 35, který kompletně zrekonstruuje. „Bude tam 24 nových bytů,“ sdělil Deníku ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička. Městská rada, která tvoří valnou hromadu firmy, minulý týden odsouhlasila uzavření kontraktu za více než 40 milionů korun s firmou Mature Teplice, vítězem veřejné zakázky na stavební práce. Jejich zahájení se předpokládá v první polovině října, až skončí zákonná patnáctidenní lhůta na odvolání.

Rekonstrukce má trvat nejdéle jeden rok a po ní městská společnost byty pronajme za tržní, ale dostupnou cenu. „Nebude to žádná ubytovna,“ upozornil Kudrlička.

Mostecká bytová očekává, že o nové bydlení bude velký zájem a poptávka několikanásobně převýší nabídku. O podmínkách pronájmu ještě rozhodnou orgány společnosti. S pořadníkem uchazečů se zatím nepočítá, jednou z variant výběru může být i losování. Město jako vlastník investora může ve veřejném zájmu vyhradit některé byty pro potřebné profese, například lékaře.

Zateplená budova má vypadat podobně jako okolní opravené domy v soukromém vlastnictví. Projekt „pětatřicítky“ nazvaný Byty Seifertova zahrnuje i kompletní obnovu sítí, instalaci zavěšených balkónů a výstavbu okolních cest včetně parkoviště pro 30 aut.

Vybydlený činžák z roku 1953 patřil do poloviny 90. let městu, které ho se dvěma sousedními nevyužívanými domy před třemi lety odkoupilo za 12 milionů korun zpět od dalšího soukromého vlastníka, aby je mělo pod kontrolou. Lidé z okolních domů se totiž obávali, že by se do lepší obytné zóny nastěhovali problémové sociálně slabé rodiny. Jeden z činžáků, blok 31, nechalo město zbourat a uvolněnou plochu zatravnilo. Byty se mají obnovit i ve zbylém bloku 34.

Lanové centrum, 3D bludiště s vyhlídkovou věží a dětským hřištěm postaví v parku Šibeník za víc než 28 milionů Společnost 3D bludiště Most. „Ještě není podepsaná smlouva, běží lhůta pro podání námitek,“ uvedla mluvčí radnice Alena Sedláčková. Areál má být hotov do léta 2019. Zemní práce zahrnující základy a sítě by měly začít letos. O zakázku se soutěžilo podruhé. První tendr město zrušilo, protože po stížnosti jednoho z uchazečů u antimonopolního úřadu se příprava na stavbu musela přerušit.