„Ty stromy byly zdravé a dělaly nám radost. Zásah byl nešetrný a neúčelný,“ volal do Deníku zahrádkář, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle radnice stromořadí sakur u Kosmosu, v ulicích Pionýrů, Fibicha a Nezvala napadly dřevokazné houby a většina starých stromů odumírá: padají větve a kmeny trpí infekčními nádory. Některé stromy s poškozenými kořeny prý nejsou stabilní.

„Velmi problematický je také růst tzv. tlakových vidlic v korunách stromů, které hrozí rozlamováním koruny a narušením geometrie stromu. Vzhledem k tomu, že stromy rostou v pásech podél komunikací, kde parkují zaparkovaná vozidla, hrozí poškození soukromého majetku a zdraví osob,“ tlumočila stanovisko radnice její mluvčí Alena Sedláčková.

Letos nechá úřad prověřit všechny aleje sakur ve městě. Poškozené kusy zlikviduje jako ty u Kosmosu. Podle úřadu byly suché a z dendrologického hlediska odumřelé. „Samozřejmě si uvědomujeme, že stromořadí sakur jsou v době květu významnou dlouholetou dominantou města a jejich kácení je velmi citlivá záležitost nejen pro obyvatele dotčených lokalit. Proto se snažíme udělat maximum pro jejich zachování,“ dodala mluvčí.

Podle zahrádkáře v ulici zcela zbytečně ořezali až k zemi také zlatý déšť a šeřík a pokáceli velké medonosné trnky u tržnice, kde hnízdili užiteční ptáci. „Trnky, které nechali, nedbale ořezali v třeskutém mrazu a rány neošetřili. Vystavili je napospas dřevokazným houbám a broukům. Škůdci se budou šířit na jiné porosty,“ dodal.

„Mráz může obnažené pletivo v řezné ráně poškodit, což vede k průniku patogenů do stromu,“ potvrdila dendroložka Eva Fišarová.
Ochránci přírody upozorňují na to, co se učí děti už v mateřských školách: stromy v zimě spí. Pokud jsou špatně prořezané v nevhodnou dobu, nemohou se infekci bránit. Je to prý jako s člověkem, který má v zimě oslabenou imunitu a onemocní. Někdy i vážně.