První den lidé uvidí soutěž 25 školních posádek s více než pěti sty závodníky. V hlavním sobotním klání se utká 51 posádek s tisícem veslařů. Tato sportovní show je svým rozsahem a atmosférou na severu Čech ojedinělá. „Loni přišlo odhadem 10 tisíc návštěvníků. Letos počítáme s podobným zájmem,“ sdělila za organizační tým Barbora Šibravová.

Po pátečním závodu, který potrvá od 9 do 13 hodin, budou tréninky na sobotu, koncerty a rituál probuzení draka zakončený večerním ohňostrojem. Start hlavního závodu bude následující den v 10 hodin a finále se plánuje na 17. hodinu. Novinkou je, že vítěz obdrží také startovné na prestižní červnové dračí závody v Drážďanech, kde zápolí přibližně stovka týmů v různých kategoriích od amatérů po profesionály.

První závod dračích lodí na Matyldě se konal v roce 2012 a přihlásilo se 28 posádek, což tehdy pořadatele mile překvapilo. Rekordem je zatím loňských 54 přihlášených posádek do hlavního závodu a 28 školních posádek, celkem tedy 1 722 závodníků. Posádka se skládá z 20 pádlujících a jednoho bubeníka.

Tak bavily dračí lodě v Mostě loni: 

A tak předloni:

Letošní 8. ročník opět doprovodí trh s občerstvením a společenský program. V sobotu budou na Matyldě od 10 do 18 hodin Komořanské dětské hry se soutěžemi, hasičská technika, kolotoče a další atrakce.

Kvůli návalu posílí MHD. Kromě linky 22 pojedou k jezeru ještě zvláštní autobusové spoje s označením „Dračí lodě“. Autobusy zajistí spojení s Matyldou od 8 do 18 hodin, v pátek zhruba v půlhodinových intervalech a v sobotu ve čtvrthodinových. Posilová linka, kde se platí běžné jízdné, bude lidi nabírat například u Prioru, na Skupovce, u Luny a 1. ZŠ.

Ilustrační foto
V Mostě málem umlátili člověka na ulici. Policie žádá o pomoc i o videa

Další mumraj se očekává v pátek 28. června, kdy v parku Šibeník radnice otevře nové zábavní středisko FunPark s rozhlednou a lanovým centrem. Areál, který stál město 34 milionů korun, bude během zahajovací slavnosti přístupný od 10 do 19 hodin za 50 korun. Show bude moderovat zpěvačka a herečka Nela Kailová.

Zábavou ve stejný den ožijí i další části Šibeníku. Na workoutovém hřišti okomentuje mistr světa Vladimír Jeřábek ukázky ze silácké Strongman show a předvedou se i parkouristé. Pořadatelé dále zajistili půjčovnu elektrokol, sportovní program pro skatepark, skákací atrakce, projížďky na koních a soutěžní stezku se Střediskem volného času.

Konopí. Ilustrační foto.
Mladý muž drogu pěstoval i prodával, kriminalisté ji zajistili

Ve FunParku vrcholí stavební práce. Na převzetí areálu se chystá budoucí provozovatel, městská společnost Sportovní hala Most, která nechce nic podcenit. „Není to běžné zařízení, a proto musíme mimo jiné důkladně proškolit zaměstnance,“ sdělil ředitel společnosti Petr Formánek.

FunPark bude v červenci a srpnu otevřený denně od 10 do 19 hodin a v září od pondělí do pátku od 14 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 19 hodin.