Druhá polovina října bude nabitá akcemi pro děti a dospělé. Na své si nejprve přijdou milovníci oživlé historie. V sobotu 19. října bude v Oblastním muzeu a galerii v Mostě celodenní oslava Mezinárodního dne archeologie, který už devátým rokem probouzí zájem o objevování lidských dějin. Muzeum tentokrát návštěvníky zavede do doby Germánů a Keltů, kterou přiblíží ukázkami skupiny Living history.

„Zájemci se dočkají řady zajímavých přednášek, například Vojenství doby železné, Druidové v dobách Keltů, Krušné hory v pravěku či Zaniklá středověká ves Nesvětice,“ sdělila Jitka Klímová z muzea.

Tak bavil Den archeologie v roce 2016:

Odborníci chystají i komentované prezentace zbraní, módní přehlídku oděvů a výstroje z doby železné a předvedou výrobu kamenných a kostěných nástrojů. Veřejnost seznámí s rozděláváním ohně za pomoci křesadla a troudu, s mletím obilí, pečením placek a pravěkou malbou. Na slavnosti nebude chybět ani ukázka práce s detektorem kovů.

Akce potrvá od 10 do 18 hodin a na její přípravě se podílejí experti z řady institucí, například Archeologického ústavu AV ČR a Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Vstupné bude lidové, 30 korun pro dospělé a 15 pro děti, rodinné vyjde na 60 korun.

O týden později by se měla zaplnit i část areálu přesunutého mosteckého kostela, kde budou mít sraz rekreační a závodní běžci. Do 9. ročníku Běhu kolem jezera Most se jich zatím přihlásily tři stovky, ale očekává se dvojnásobek. Závod na 10 a 4,5 kilometru začne ve státní svátek v pondělí 28. října v 9 hodin a opět se poběží v dobývacím prostoru po vyznačené trase, která se pro běžce otevře mimořádně. „Letos se vracíme ke klasice. Běh bude bez doprovodných charitativních a kulturních akcí,“ sdělil pořadatel Petr Pabišta. Zůstává měření času pomocí čipu, občerstvení, vyhřívaný stan a moderátor Petr Říbal. Běžet může až 600 lidí a všichni dostanou pamětní medaili.

Lampionový průvod i soutěž jablek

Zatímco v Mostě budou nadšenci dobíhat do cíle, v sousedním Litvínově začne ožívat zámek Valdštejnů a jeho park, kde vypukne tradiční Oslava sklizně a řemesel. „Návštěvníci se mohou těšit na podzimní jarmáreček, soutěž o nejlepší litvínovské jablko, dílničky pro děti, lampiónový průvod a ohňostroj,“ sdělila Dáša Wohanková z kanceláře starostky.

Zábava potrvá od 9 hodin až do večera a doplní ji ještě výstava aranžovaných květin litvínovských květinářství, pohádka Divadla rozmanitostí a zážitkový program s živou kozou, aby děti poznaly, jak kozy žijí, čím se živí a jaké mají vlastnosti. Lampionový průvod vyrazí za tmy s dechovým orchestrem ZUŠ Litvínov od zámku do Voigtových sadů, kde se oslava spojí s 30. výročí sametové revoluce.

Na její počest bude v sadech ohňostroj s hudbou a v kostele svatého Michaela archanděla koncert kytaristy Lubomíra Brabce a hobojisty Viléma Veverky. Ti zahrají až v neděli 10. listopadu, ale vstupenky zdarma si lze na něj vyzvednout od 22. října v pokladně zámku.

Připravený je i program na advent. Rozsvěcení vánočního stromu na litvínovském náměstí Míru bude 25. listopadu, kdy se v centru objeví během ceremonie obří loutka čerta. V Mostě se vánoční strom na 1. náměstí rozsvítí 1. prosince, ale Vánoční trhy začnou už 29. listopadu a potrvají až do 22. prosince. Během adventu v Mostě pojede Mikulášská tramvaj, poběží se Christmas run a lidi opět pobaví Krampus show.