Před necelým rokem to bylo ještě prázdné zaprášené staveniště, kde dva mladí lidé snili při rekonstrukci svůj sen o oživení kultury v Mostě. Teď je z bývalého dětského pokoje a v prostoru kolem něj Divadelní klub Školka, který je dáván za vzor místního občanského aktivismu. Umělcům a učitelům Pavlu Skálovi a Báře Gréeové se podařilo s pomocí jejich příznivců a dobrovolníků vybudovat a otevřít ve zrušené mateřské škole scénu pro setkávání lidí a různá představení.

„Tady jsem mívala postel,“ řekla Bára Gréeová na jevišti, kde oba nadšenci v záři reflektorů svůj dokončený projekt představili veřejnosti na první besedě. Několik desítek diváků v hledišti z dřevěných palet sedělo na darovaných židlích. Lidé měli na dosah bar s minerálkou, toalety a šatnu, ke které vystoupali po schodech z přízemí, kde personálu sdělili své e-maily pro zasílání budoucího programu. Ten se ještě upřesňuje. V klubu už například zkoušejí novou komorní hru mostečtí herci Jiří Kraus a Jakub Koudela v režii Hany Marvanové.

První komentovaná procházka Mostem v rámci projektu Moje město, moje místo začala u kulturního domu Medúza a pokračovala do sídliště Výsluní, kam účastníky doprovázel architekt vít Holý. Akce skončila v Divadelním klubu školka.
Oživme Most! nabádají aktivní lidé své sousedy

„Jsme otevřeni úplně všemu. Chceme tu hrát své divadlo a poskytovat prostor i dalším aktivitám, nezávislým divadelním souborům a umělcům z Mostu i z celé České republiky, abychom se navzájem obohacovali,“ uvedl Skála. Před deseti lety se přistěhoval z Liberce a zažil kulturní šok. „Kromě diskoték nebylo v Mostě žádné místo pro setkávání mladých lidí,“ poznamenal učitel literárně dramatické výchovy, který v ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě organizuje už zavedenou přehlídku amatérských divadelních souborů PřeMostění.

Divadelní klub Školka v MostěZdroj: Deník/Martin Vokurka

Divadelní klub Školka v Mostě

Nový alternativní neziskový divadelní prostor Školka zahájil svou činnost odvážným experimentálním představením To si viděl. Hráli v něm Skálovi žáci Tomáš Archmann, Leona Houdková, Kateřina Kudláčková a Petr Klement.

Komorní drama o ničivé síle nenávisti a vulgarit diváci ocenili trojitým potleskem. „Bylo to dost dobrý. Hraje se mi tu skvěle,“ svěřil se po představení Klement.

Zakladatelé divadla Školka Pavel Skála a jeho bývalá žákyně Bára Gréeová se nechali nafotit v budoucím jevišti, které vzniká z dětského pokoje. Oba studují DAMU a v Mostě učí na ZUŠ F. L. Gassmanna mladší divadelníky.
V Mostě vzniká nové divadlo. Jeviště bude v dětském pokoji

První seznámení veřejnosti s klubem zprostředkovala mostecká občanská iniciativa Moje město, moje místo. Ta začala pořádat v Mostě pravidelné procházky s architekty, při kterých pořadatelé představí celkem čtyři sídliště a talentované lidi, kteří se snaží anonymní obytné zóny oživit a probudit v nich atmosféru sousedské spolupráce.

„Pozitivními příklady chceme motivovat obyvatele k vlastní aktivitě. Duch místa tvoří lidé, kteří v něm žijí,“ upozornila iniciátorka projektu Kateřina Trčková.

V bývalé mateřské škole

Divadelní klub Školka vznikl svépomocí v pronajaté soukromé části bývalé mateřské školy v ulici Karla Marxe na okraji panelového sídliště Výsluní. V přízemí sídlí firma na svářečky, nabíječky a kompresory, nahoře je byt a v nevyužívané části byl fotoateliér. Divadelníci jeho úpravu uhradili z úspor a darů.

Za projektem Moje město, moje místo stojí Trčková, která do Mostu „přivezla“ první veřejné piano a organizuje tu Den architektury. Dále Jana Jungmannová, která se věnuje teorii výtvarné tvorby, a architektka Jana Kubánková, spoluautorka publikace Sídliště, jak dál? Letošní komentované procházky v Mostě podpořila Nadace Via s přispěním Nadace Jablotron.

Mostecká rocková kapela Carpatia Castle.
Kapela Carpatia Castle fandí Černým andělům a nazpívala jim hymnu