Kdo z voličů očekává, že od obou seskupení dostane na náměstí auto nebo počítač, má smůlu. Severočeši Most žádná volební show s losováním o cenné dary pro lidi nechystají, přestože jejich kandidát a sponzor Jiří Zelenka tím kdysi jako Mostečan Mostu proslul, a byl za to kritizován. Po billboardech útočících na protivníky teď Severočeši spouštějí běžnou kampaň s vhazováním tiskovin do schránek.

„Nechceme si voliče kupovat,“ řekl advokát Jan Paparega, dvojka na kandidátce Severočechů. O víkendu začnou šířit i volební program s přehledem všech kandidátů.

Sdružení Mostečané Mostu s tím začalo už v červnu. Nyní, stejně jako v letech 2006 a 2010, kdy suverénně vyhrálo volby, chystá show s losováním. Jejich velké pódium už stojí u radnice. Podium pro předvolební losování o dary a pro koncerty si u radnice v Mostě nechalo postavit Sdružení Mostečané Mostu.V říjnu tam budou koncerty Báry Basikové, Heleny Zeťové a skupin Maxim Turbulenc a New Age of Smokie. Sdružení během veselice rozdá vylosovaným lidem dvě auta Hyundai, dvacet tabletů a deset dárkových košů. „Všem budou rozdány dárečky v taškách,“ uvedl mluvčí sdružení Petr Prokeš.

Kdo je třeba z Litvínova, z mostecké kampaně nic mít nebude. Obyvatelé sousedních měst a vesnic na auta, tablety a dárkové koše z losovaček nárok nemají. Sdružení Mostečané Mostu upozornilo, že losování o dary se mohou zúčastnit jen lidé s trvalým bydlištěm v Mostě, kteří si po příchodu na akci vyzvednou u pořadatelů slosovací kupon.

Obě seskupení se liší i v hlavním novém tématu volebních programů, v mnoha bodech se ale podobají. Na rozdíl od svých rivalů Severočeši Most nechtějí, aby mosteckou krajskou nemocnici převzalo město. Říkají, že pomohli zajistit její rekonstrukci a že podpoří Krajskou zdravotní. Severočeši slibují parkovací dům s přímým vstupem do nemocnice, sdružení parkoviště pro 200 aut. Shodují se například v zachování MHD pro školáky a seniory nad 65 let zdarma, ve vylepšení parku Šibeník a v zachování hazardu. Severočeši navíc slibují, že nezvýší daň z nemovitosti a další poplatky.

Konkurence

Na líbivé slogany, postavené na peněžních darech, sází mostecká ČSSD. Slibuje 1 000 Kč například pro každého prvňáčka, pro každého seniora, pro talentované děti a pro každého registrovaného dětského sportovce. „Víme, kde finanční zdroje na plnění těchto volebních slibů najdeme. Použijeme část z výnosů z hazardu, kde město vybere částku 47 milionů korun ročně,“ řekl lídr ČSSD Karel Novotný.

Hnutí Otevřená radnice, které se chce dostat do zastupitelstva, slibuje MHD za 1 Kč pro všechny Mostečany, kteří městu nedluží.