Odhalení pomníku 24. března se podle ředitele muzea Jana Zdiarského zúčastní kromě zástupců zemí, ze kterých letci pocházeli, také členové jejich rodin.


 Ze zajateckého tábora v dnešním Zaganu na západě Polska plánovalo původně utéct 110 metrů dlouhým tunelem v noci na 25. března 1944 asi 200 zajatých spojeneckých letců. "Byli vybaveni falešnými doklady se svými fotografiemi, namnoženými mapami okolí, kompasy, uniformami přešitými na civilní obleky a byli vybaveni německými penězi," popsal začátek útěku Zdiarský. Než v táboře vyhlásili poplach, podařilo se uprchnout jen 76 letcům, většina z nich byla pochytána už krátce po útěku.

 Dvanáct mužů vydávajících se za dělníky z pily nastoupilo na nádraží poblíž Saganu do vlaku a odjela k dnešní Jelení Hoře v Polsku. Čtyři z nich, Leslie Bull z Británie, Reginald Kierath z Austrálie, John Williams z Nového Zélandu a Jerzy Mondschein z Polska, se vydali na jih do tehdy okupovaného Československa.

 "Při přechodu pohraničních hor byli zadrženi německou hlídkou a převezeni na gestapo v Liberci, kde byli vyslýcháni a zde se setkali s dalšími zadrženými letci. Dne 28. března 1944 opustila tato čtveřice mužů, v doprovodu gestapa, libereckou věznici a byla deportována směrem k Mostu, kde byli letci na neznámém místě zastřeleni," dodal Zdiarský. Jejich těla zpopelnili v mosteckém krematoriu. Právě těmto čtyřem mužům odhalí v den 68. výročí útěku ze zajateckého tábora v Zaganu pomník na městském hřbitově v Mostě.
    "Vybudování pomníku chápeme jako částečné splacení mnohaletého dluhu. Před rokem 1989 nepřicházely podobné aktivity v úvahu, ovšem od té doby uteklo mnoho času, během kterého mohl být obdobný projekt realizován," uvedl ředitel muzea a zároveň autor podoby pomníku. Na 120 centimetrů vysokém žulovém pomníku budou jména a data čtyř zastřelených letců, emblémy jejich perutí a text v češtině a angličtině popisující historické souvislosti. Většinu peněz na stavbu pomníku dali sponzoři.

 Jeho slavnostního odhalení v sobotu 24. března v 11:00 se zúčastní zástupci letectev, leteckých veteránských organizací a diplomaté z Polska, Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Dorazí také místní politici a zástupci české armády.


Přijedou také příbuzní všech čtyř letců. Po odhalení pomníku navštíví muzeum v Kovářské. "Následující dva dny strávíme s rodinami letců na cestě po místech, která byla zlomová během jejich útěku za svobodou v březnu 1944," dodal Zdiarský. Jejich cesta povede k budově bývalého gestapa v Liberci, na dvě nádraží v Polsku, kde letci nastoupili do vlaku a vystoupili z něj. Navštíví také místo bývalého zajateckého tábora Stalag Luft III Sagan, kde připravili speciální vzpomínkovou akci na výročí útěku letců. Svou cestu rodiny zakončí na hřbitově v Poznani, kde jsou těla jejich předků uložena.