Méně svislých plechových značek, více prostoru pro auta, volnější dopravní režim. Řidiči na panelovém sídlišti Výsluní, v takzvaných Šestistovkách, si zvykají na úpravu ulic.

Křiklavě bílé linie na silnicích a parkovištích za Kahanem, kde město nově stanovilo jízdní pruhy a zóny pro stání aut, přinášejí největší změnu za poslední desetiletí. Podobnou proměnou prošly před časem sousední Sedmistovky.

Najít volné místo je snazší

„Nemám s tím problém,“ řekl 55letý řidič Jaroslav. Konec přebujelé regulace dopravy mu vyhovuje. Jen musí víc koukat a dodržovat na křížení cest pravidlo pravé ruky. Všude sice stojí stále plno aut, ale řidiči potvrzují, že míst na parkování přibylo a najít volné už není tak těžké. Stačilo například zúžit přerušovaným pruhem jednosměrku a místo podélného stání namalovat na okraji vozovky kolmé.

„Pozoruji zlepšení tak o padesát procent,“ uvedl 32letý Lukáš, který ještě nedávno musel často parkovat stovky metrů od domu, když přijel pozdě z práce. „Parkovacích míst je tu mnohem víc. I ostatní změny jsou podle mě pro sídliště přínosem,“ poznamenal 57letý Rudolf. Jediné, co se mu nelíbí, je nový přechod pro chodce v ulici Česká, kde jsou betonové zátarasy. Podle něj komplikují přecházení silnice a mohou způsobit nehodu.

Radnice nechala odstranit ze sídliště přes sto dopravních značek a vyznačila na 150 nových parkovacích míst. Počáteční rozpaky obyvatel se mají brzy rozplynout. „Osobně jsem si byl prověřit a vyzkoušet možnosti parkování v této lokalitě v dopravní špičce a musím říci, že jsem se nesetkal s žádnými výraznějšími problémy,“ oznámil náměstek primátora Marek Hrvol.

Bývalé vedení radnice chtělo na okraji sídliště, v ulici Jana Husa, postavit několikapodlažní garáž za 110 milionů korun s placeným stáním pro 500 aut. Parkovací dům měl nahradit bezplatné parkoviště pro dvě stovky aut a zbylo by jen pět desítek neplacených míst. Proti záměru protestovalo v petici 471 lidí a radnice v listopadu 2011 záměr zrušila.