Zatím poslední český babybox je v přízemí vlevo od hlavního vchodu do mostecké nemocnice za malým parčíkem. Na jeho zprovoznění má zásluhu mostecký zastupitel Karel Novotný. „Je pro mě důležité, že pokud se maminka dostane do nějaké kritické situace, má šanci vyřešit ji jinak, než tím, že dítě někde pohodí,“ řekl v rozhovoru pro Mostecký deník.

Box je vyhřívaná schránka, která po vložení dítětě okamžitě informuje personál nemocnice. Do pár okamžiků je miminko v péči lékařů.

Babybox však má i své odpůrce. Někteří odborníci odložení novorozence považují za trestný čin opuštění dítěte. Odložení dítěte do babyboxu je však legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. „Je pro mne nepochopitelné ještě stále brojit proti babyboxům. Hlavně nechápu, jak můžou tvrdit, že neklesají počty mrtvých miminek. Jak to vědí? Oni počítali děti na skládkách? A proč od toho jejich čísla neodečetli číslo 38?“ ptá se Hana Nová, opatrovnická soudkyně a spolutvůrce Zákona o rodině. Právě 38 dětí už bylo ve schránkách v Česku za posledních pět let nalezeno.

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě. Cílem zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse je, aby vyhřívaných schránek v Česku bylo 70, tedy aspoň jedna v každém někdejším okresním městě.

Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech, která zaručují zachování anonymity. Podobná zařízení fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku i Německu.

Na mosteckou schránku přispělo několik místních firem, úřadů i jednotlivců. Peníze věnoval i Jiří Novotný. „Připadalo mi to jako správná věc,“ uvedl včera při otevírání babyboxu. „Stejná zařízení nyní máme ve všech pěti krajských nemocnicích,“ řekl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou patří i mostecká nemocnice.

Podle plánů zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse by skříněk mohlo být v Česku až sedmdesát – tedy na každé větší město jedna.