VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatby na Mostecku stále ještě vedou před rozvody

Mostecko - Ač statistické údaje alarmují o zvyšování rozvodovosti, na Mostecku je stále ještě více svateb než rozvodů.

5.5.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Za loňský rok eviduje mostecký matriční úřad 376 svateb. „Za posledních deset let se počet obřadů výrazně nemění, pohybuje se kolem 300 obřadů za rok. Výjimkou byl právě rok 2007, kdy jich bylo provedeno 400,“ sdělila vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel Martina Pokorná. V matričním obvodu Litvínov bylo v loňském roce uzavřeno 109 manželství.

Za posledních deset let bylo nejvíce sňatků v České republice uzavřeno také v roce 2007. Rok 2007 byl z hlediska takzvané sňatečnosti totiž výjimečný, a to především díky atraktivnímu datu 7. 7. 2007. I v roce 2008 se vyskytlo datum, které lákalo snoubence ke sňatku více než kterýkoliv jiný den, a to 8. 8. 2008. Letos se bude nabízet další podobné datum, 9. 9. 2009.

V kraji se ročně vezme přibližně 4 400 párů. Mírně se zvyšuje průměrný věk ženichů a nevěst. Zatímco v roce 2004 bylo ženichům v průměru 33,8 let, v roce 2005 už 34,1 a v roce 2006 již 34,6 let. U nevěst byly meziroční skoky od 30,9 do 31,4 let. „Sňatky se uzavírají v pozdějším věku a lidé už nejsou ochotni a často ani schopni si na sebe zvykat,“ vysvětluje socioložka Jiřina Šiklová.

Když se to nepodaří, následuje rozvod. I když statistické údaje alarmují o zvyšování rozvodovosti, kdy v loňském roce skončilo v celé republice rozvodem 49,6 % manželství, na Mostecku se za posledních deset let rozvodovost výrazně neliší. „Počet rozvodů se pohybuje okolo 250 až 300 ročně.“ Vyjímkou byl rok 2004, kdy máme v evidenci okolo 300 rozvodů," sdělila Martina Pokorná.

V roce 2004 dosáhl počet rozvodů druhého nejvyššího počtu v historii České republiky, celkem bylo rozvedeno 33,1 tisíc manželství. „V tomto roce bylo nejvíce rozvodů i v Litvínově. Tam bylo rozvedeno 138 párů,“ potvrdila matrikářka Dana Malá. Od roku 1999 dosud bylo do matričních knih manželství matričního obvodu Litvínov zapsáno 1128 rozvodů. Průměr z toho vyplývá 112 rozvodů ročně.

Podle odborníků počty rozvodů porostou dál. Téměř jedna pětina manželství je ukončena do pěti let od uzavření sňatku, další pětina v rozmezí od pěti do deseti let od sňatku. Statistické údaje potvrzují, že ze dvou třetin je manželství rozvedeno na návrh ženy. Psycholožka Jitka Partyšová se domnívá, že důvod je v jejich samostatnosti. Jsou na mužích méně závislé a nebojí se zvládat starost o rodinu samy.

Jedním z odborníků na manželství na Mostecku je magistra Libuše Vránková z manželské poradny v Mostě. „Lidé mají stále stejné problémy a hlavními důvody rozvodů bývají nesoulady povah obou partnerů a odlišný žebříček hodnot,“ sdělila. Tyto hlavní nesrovnalosti dokázaly skloubit tři páry z Mostecka, které od začátku letošního roku přišly na jubilejní svatební obřad. Po šedesáti letech společného života oslavily diamantovou svatbu.

Autor: Miroslava Huláková

5.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Firemní perníky
5

PF a loga z perníku jsou v kurzu. Sladké pozdravy posílají města i univerzita

Ilustrační foto.

Dokonalý předkrm odstartuje sváteční hostinu. Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Vynalezl madlo, které zničí bakterie. Mohlo by zamezit epidemii žloutenky

Ústí nad Labem - Na svou speciální rukojeť získal Jiří Barczik patent.

Na pomoc rodině, které požár zničil byt, vyhlásí Most veřejnou sbírku

Most - Lidé mohou přispět převodem na účet a nebo hotově přímo do kasičky na Vánočních trzích.

Krajská zdravotní připravila pro návštěvníky nemocnic parkování zdarma

Ústecký kraj - Návštěvníci nemocnic Krajské zdravotní zaparkují od vánočních svátků po Nový rok zdarma.

OBRAZEM: Krampusové děsili v centru Mostu. Zdaleka nejen děti

Most /FOTO, VIDEO/ - Lidé mohli vidět asi čtyři desítky čertů. Letos se vydali delší trasou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT