Lidé nemusejí za každou cenu jezdit na dovolenou do ciziny, protože oblast na sever od Prahy nabízí řadu zajímavých míst k trávení volného času. Tak lze shrnout poselství dvacítek měst a organizací, které se v úterý představily na osmihodinovém Miniveletrhu cestovního ruchu u mostecké radnice. Akce měla pomoci lidem s výběrem míst pro výlety a dovolenou a zároveň popularizovala často neprávem turisticky opomíjená zákoutí republiky.

Podle severočeských patriotů je velká škoda, že veřejné instituce věnují malou pozornost propagaci pramenů a studánek kolem Mostu, které byly v minulosti považovány za zázračné. Například léčivé účinky na zrak jsou připisovány studánce sv. Víta v Sinutci na hranicích Mostecka a Lounska. „Na srdce Poděbrady, na oči Sinutec," říká Jan Kvapil ze sdružení „Středohoří sobě", které upozorňuje na velký potenciál místní vody.

Šluknovský výběžek, který na sebe v minulých letech strhl pozornost protiromskými demonstracemi, propagovali zástupci města Rumburk. Média podle nich sociální problémy zbytečně nafukují a dělají tím nejsevernějšímu cípu Čech špatnou reklamu. Potíže jsou prý všude. „Rumburk s okolím je krásný kraj. Za vidění tam rozhodně stojí místní příroda a kulturní památky," řekla Eliška Svobodová z městského informačního centra v Rumburku. Doporučuje i jednodenní výlety, které lze podnikat i z Mostecka, jež je vzdálené sto kilometrů. „Víkendové pobyty jsou samozřejmě lepší, protože jeden den je na poznání našeho kraje málo," dodala Svobodová, která doporučuje i návštěvu měst Krásná Lípa a Šluknov.

Představilo se i Muzeum cukru a lihu Dobrovice u Mladé Boleslavi. „Jsme ideální i pro jednodenní výlety," řekla Ludmila Radková, propagátorka dobrovických muzeí, kam rádi jezdí například mostečtí senioři. Dobrovický bývalý hospodářský dvůr, který byl s pomocí EU za 180 milionů korun rekonstruován, nabízí řadu expozic a programů včetně proslulé Cukrové slavnosti, která bude 3. října.

Mostecko a Dobrovice cukr spojuje. Ve starém Mostě a jeho okolí byla řada cukrovarů a okres byl významným producentem cukrové řepy. Roli dominantního výrobce postupně převzaly právě Dobrovice, kde se denně během cukrovarnické kampaně zpracuje 15 000 tun řepy. Cukrovary na Mostecku dělaly jen tisíc tun.