„Střed města začíná vypadat pěkně, běžné kontejnery vypadají dost děsivě,“ prohlásila Hana Jeníčková, náměstkyně primátora pro rozvoj, majetek a městské služby.

Speciální kontejner není téměř vidět. V některých evropských zemích na nich roste tráva. Sběrná nádoba schovaná pod zemí pojme několikanásobně více odpadu než klasické kontejnery. Zvláštní mechanismus vylučuje vybírání odpadu vandaly a sběrači kovů a zabraňuje pádu zvědavých dětí vhazovacím „komínem“ do spodní nádoby. Vedení města chce novinku postupně zavádět zejména na přeplněných panelových sídlištích. „Docházíme k závěru, že na sídlištích by byly podzemní kontejnery ideální,“ uvedla Jeníčková. Už v příštím roce by měli házet odpad do země obyvatelé ulice Česká na sídlišti Výsluní. Rozhodne se o tom při schvalování rozpočtu.

Zástupci Mostu se inspirovali moravským městem Uničov, kde podzemní kontejnery využívají od roku 2003. “U nás v Uničově se to hodně zlepšilo. Sídliště je čisté,“ řekla Deníku Jana Riedlová, obyvatelka Uničova.

“Podzemní kontejnery se osvědčily. Říkáme jim hnízda. Jsou větší než obyčejné kontejnery a jsou čtyři až pět metrů pod zemí. Svozová firma k nám nemusí tak často jezdit,“ popsala Reidlová situaci v Uničově.

Vybudování jednoho podzemního úložiště s nepropustnou nádobou stojí zhruba 300 tisíc koru