Existují vůbec ještě Vánoce? Není jich náhodou víc? A pokud ano, které jsou skutečné a kdo jim vládne?

Umělci v Mostě v sobotu večer překvapí novým pohledem na nejkrásnější svátky v roce. Divadlo rozmanitostí se rozhodlo, že poprvé v plné nahotě ukáže realitu Vánoc. Samozřejmě vtipnou a napínavou formou, která vtáhne do děje a známých kulis děti i dospělé.

Novému rodinnému představení Vánoční příběh, které má premiéru v sobotu, můžeme říkat experiment. Neočekávejte běžnou pohádkovou štědrovečerní klasiku s proslulými koledami a idylickým jednoznačným koncem, jakých jsou stovky. V Mostě přijdou i mrazivé pochybnosti. Důvod k pobavení i zamyšlení nad současným světem.

Téma je jasné: co pro dnešní děti a dospělé znamenají Vánoce, nakolik jsou ještě nositeli tradičních hodnot a nakolik se staly obětí obchodních vlivů a manipulace?
Tvůrci z Divadla rozmanitostí odpovídají moderní pohádkou balancující mezi dvěma principy: duchovním a majetnickým.

Duch a Vánočník

Příběh, který zná ze života řada lidí, je velmi jednoduchý. Rodiče šílí, že mají s přípravou na Vánoce hodně práce a nestíhají. Děti, na které nemají čas, tragikomický adventní shon tiše pozorují a chystají pro rodiče svá překvapení.

Vše se odehrává střídavě ve dvou kulisách. Doma, kde stále ještě přežívá lyrický Dobrý duch Vánoc, a v supermarketu, kde vládne flexibilní Pan Vánočník, který v různých převlecích získává sympatie zákazníků a vytváří jiné Vánoce.

„Je to o souboji těchto principů. Otázka je, co si děti vyberou," říká režisér Jiří Ondra. Hra podle něj nevnucuje, jak mají lidé, hlavně děti, chápat a slavit Vánoce. To by se umělci chovali stejně manipulativně jako Pan Vánočník. Divadlo se snaží spíše popisovat balancování i složitost doby, ve které není snadné čelit masivní reklamě.

Režisér dokonce nevylučuje, že hlučný showman Pan Vánočník, srandovní borec, Santa Claus a velký šéf v jedné osobě bude některým dětem sympatičtější než klidný a hodný Dobrý duch Vánoc. Možná proto, aby se síly vyvážily, je součástí představení nová autorská vánoční koleda, která proplouvá celým příběhem a naznačuje, v čem je smysl a kouzlo skutečných Vánoc.

Autorem námětu, který zpočátku zdůrazňoval poetickou rovinu Vánoc, je výtvarnice Marie Stejskalové. Výsledný společný scénář, který vznikl ve spolupráci s režisérem, zvýšil dějový kontrast a střet mezi „ježíškovským" a „santovským" světem.

„Představení má dvě výtvarné roviny, poetická část je hraná loutkami, komerční část hrají živí herci," vysvětluje Stejskalová, která navrhla i scénu, kostýmy a loutky.

Vánoční přání

Uvádí Divadlo rozmanitostí, loutková a alternativní scéna Městského divadla v Mostě
Hrají:
Maminka, Babička: Jitka Raková
Tatínek, Dědeček: Petr Rak
Holčička: Kamila Čondlová
Kluk: Pavel Zikmund
Dobrý duch Vánoc: Tereza Karásková
Pan Vánočník: Petr Čulík

Scénář: Marie Stejskalová, Jiří Ondra
Režie a texty písní: Jiří Ondra
Hudba: Tomáš Alferi
Scéna, kostýmy, loutky, návrh programu: Marie Stejskalová
Realizace loutek a kostýmů: Jarmila Nedvědová, Vlastislav Brož, Alena Kočendová

Premiéra: 28. listopadu v 17 hodin v Divadle rozmanitostí