Do města se sjeli středoškolští soutěžící z různých koutů republiky, kteří mezi sebou několik dnů bojovali pomocí svých chemických znalostí o nejlepší umístění v kategoriích A a E. Kategorie A je určena pro žáky 3. a 4. ročníků středních škol, kategorie E je určena pro žáky 3. a 4. ročníků středních odborných škol s chemickým zaměřením. Žáci z nižších ročníků se mohou přihlásit do vyšší kategorie.

Zajímavé na tomto ročníku mimo jiné bylo, že se jeho konání poprvé v historii přesunulo z půdy vysokých škol, kde se obvykle koná, do zázemí výrobního provozu velké chemické společnosti jakou je Unipetrol. Žáci tak měli možnost na vlastní oči vidět, jak to vypadá v praxi. V rámci soutěže na ně čekaly teoretické a praktické úkoly, zařízen pro ně ovšem byl i doprovodný program. Navštívili tak například hrad Hněvín v Mostě včetně hvězdárny, představení Docela velkého divadla a také měli čas prohlédnout si právě probíhající výstavy v litvínovském zámku Valdštejnů.

Tam se ve čtvrtek dopoledne konalo slavnostní vyhlášení výsledků. Dorazili na něj zástupci všech zapojených organizací, aby se s žáky setkali a předali jim ocenění. „Přestože se na české školství dost žehrá a to zejména co se týče technických a přírodovědeckých oborů, vy jste takový malý důkaz toho, že to nemusí být tak špatné. Jsem rád, že jste si vybrali chemii, která ať chceme nebo ne, je každodenní součástí našeho života a bude jí vždycky," řekl během svého proslovu k soutěžícím rektor VŠCHT Karel Melzoch a vysloužil si hlasitý potlesk. Nechyběla ani starostka města Litvínova Kamila Bláhová či člen představenstva Unipetrolu Robert Małłek.

Soutěže se zúčastnilo 47 nejlepších středoškoláků. V kategorii A zvítězil Richard Veselý z Prahy, na druhém místě se umístil Ondřej Malý z Ústí nad Labem a na třetím místě skončil Jiří Ledvinka taktéž z Prahy. V kategorii E se na prvním místě umístil Vojtěch Musil z Brna a na druhém místě Jiří Doležel také z Brna. Ostatní soutěžící dostali drobné ceny za účast. „Úlohy mi přišly jednodušší, než jsem čekal, ale překvapily mě některé otázky z fyzikální chemie. Dávám přednost spíše teoretickým úlohám, ale pracovat v nových laboratořích s čistým sklem bylo super," sdělil Richard Veselý, student 2. ročníku, který svoji první účast v kategorii A proměnil ve vítězství.

Ti z kategorie A, kteří se v hodnocení umístili na prvních sedmnácti místech, teď mají šanci vybojovat si účast na Mezinárodní chemické olympiádě a v červenci reprezentovat Česko. Jedná se o nejvyšší možné kolo chemické olympiády, které se každý rok koná v jiném státě na světě. Letos ho bude hostit Bangkok v Thajsku. Před účastí na mezinárodní soutěži absolvují vybraní z národního kola ještě několik přípravných soustředění. Poletí čtyři nejlepší studenti.

Zajímavostí je, že příští rok, kdy se koná již 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády, budou hostiteli Česká republika a Slovensko. Hostujícími městy budou Praha a Bratislava, studenti budou přepravováni speciálním vlakem. První ročník Mezinárodní chemické olympiády se konal v roce 1968 za účasti tří zakládajících států právě v tehdejším Československu.