Loni se Litvínov na tradičních zářijových oslavách snažil o zápis do Knihy rekordů ČR s největším počtem vlastnoručně vyrobených textilních srdíček. Letos si pro občany připravil novou výzvu, a to účast na „polštářkové akci". Lidé se tentokrát nebudou snažit vytvořit nový rekord, hlavním cílem bude udělat svými výrobky radost druhým. Veselé polštářky, které ušijí, totiž poputují k nemocným dětem do Fakultní nemocnice v Motole.

Nápad na zpestření pobytu malých pacientů v lůžkové části kliniky dětské hematologie a onkologie se zrodil v hlavách šikulek z Patchwork klubu Litvínov. Inspirovala je k tomu maminka hospitalizovaného malého Adámka ze Znojma. Patchworkářky vytvořily 27 polštářků různých barev a tvarů. Ty v polovině června putovaly do nemocnice v Motole, kde potěšily malé pacienty. Předání se konalo ve spolupráci s občanským sdružením Donor „Děti, které u nás tráví hodně času na příjmu k transplantaci kostní dřeně, originální polštářek potěší. Každá nová aktivita a pozornost je vítaná," řekla zástupkyně spolku Donor Marie Choniawková.

Patchwork klub našije ještě jednu várku polštářků, zároveň ale vyzývá i další zájemkyně, aby se přidaly. „Polštářky nemají žádnou předepsanou velikost. Měly by ale mít takový rozměr, aby na nich děti mohly pohodlně ležet nebo se s nimi mazlit. Neměly by být přehnaně velké ani naplněné. Obal i náplň musí být obojí nové a pratelné na 60°C. Musí také být vhodné pro sterilní úpravu, protože se mohou předávat pacientům na transplantační jednotce. Polštářky by měly být veselé, aby udělaly dětem radost mohou tedy mít různý tvar. V první várce se objevili například slon či sovička," informovala Mostecký deník Dáša Wohanková z propagace města Litvínova. Hotové výrobky se budou vybírat od 19. do 25. září v Informačním centru Litvínov ve Valdštejnském zámku. Následně budou vystaveny v zámku v rámci Svatomichaelských slavností ve dnech 28. a 29. září. Po výstavě se přesunou do nemocnice v Motole, kde budou předány pacientům.

ALENA HERZÁNOVÁ