12.40 Do plánovaného srazu nespokojených občanů, příznivců Národní fronty a dělnické strany na litvínovském náměstí zbývá ještě padesát minut. Náměstí je zatím prázdné, když nepočítáme zástupy policistů. Někteří z nich sedí na koních. Zvířata mají vzbuzovat v protestantech respekt. Běžně se používají na fotbalových utkáních, kde hrozí konflikty.

12.42 Policie už v pátek oznámila, že "S ohledem na bezpečnostní rizika akce do opatření nasadí policisty pořádkové policie, pořádkové jednotky Severočeské policie, psovody, kriminalisty a další složky policie. Kromě toho budou v záloze i policisté zásahové jednotky." Policisty je obšancované rovněž litvínovské nádraží, dohlížejí na dopravu při příjezdu do Litvínova.

12.49 V Mostě byly dopoledne k vidění skupiny až padesáti mladíků v černém oblečení, někteří z nich měli holé hlavy. Šli na tramvaj do Litvínova. V diskuzi pod článkem čtenáři upozorňují, že Romové v Janově se scházejí u klubu Calypso. Mají jich tam být rovněž desítky a vyzbrojují se klacky. Redakce nemá tuto informaci zatím potvrzenou.

12.51 Potvrzeno. V Janově je velké srocení Romů. U Calypsa jich může být odhadem kolem tří stovek. Jinak je sídliště vyprázdněné. Někteří Romové mají v rukách transparenty.

12.53 Kolem třicet policejních automobilů, několikanásobně více mužů zákona, si udělali hlavní štáb u bývalé Delvity. Ta je zhruba na polovině cesty mezi Litvínovem a Janovem. Právě tudy má projít pochod protestujících z náměstí v centru města do Janova.

12.56 U janovského Calypsa policejní antikonfliktní tým Romům vysvětluje, jaká je a bude jeho práce během dne. Všude kolem pobíhá dost dětí. Romové, někteří viditelně hodně hodně mladí drží nápisy: Češi k Romům, Kdo nakonec musí vytvářet domobranu, Co na hlavě, to v hlavě, Stop nacismu, Uběhlo 63 let, hlídky 44 už nikdy zpět.

13.08 Před Romy u Calypsa předstoupil s megafonem zastupitel z Obrnic Radek Grundza. Cítí se být také Romem a obyvatele sídliště nabádá, aby dodržovali pořádek a nenechali se vyprovokovat k násilnostem.

13.24 Na adresu redakce právě přišel e-mail podepsaný antifašistou Lukášem Mlynářem. Píše, že za dnešní "spontánním" protestem má stát veterán české neonacistické scény Filip Vávra z Prahy.

13.27 Na litvínovském nádraží je asi sto padesát lidí, obklopených policisty. Na nohou mají kanady, někteří drží štíty, jsou mezi nimi i holohlaví. Ve skupině, která je proti té janovské asi poloviční, jsou i zcela normálně oblečení lidé. I u nádraží je policejní antikonfliktní tým.

13.28 Náměstí Míru je obsazené policisty, chodí tam běžní občané, posedávají na lavičkách, venčí psíky. Přišli se na demonstraci podívat jako na divadelní představení.

13.33 Holé lebky u nádraží právě napadly fotografa, který se vydal mezi ně. Sprostě na něj řvaly a kopaly do něj. Naopak v Janově se Romové k tisku chovali slušně.

13.37 Srocení před vlakovým nádražím stupňuje agresi vůči všem novinářům, kteří jsou na místě. Dav se chystá vyrazit do města.

13.40 Protestující se dali na cestu. Ten, kdo má štít, jde na kraji. Jako římští legionáři. Policie zatím vyčkává.

13.43 Přidávají se další neonacisté. Fotografa, kterého předtím napadli, stále kopají, když mají příležitost. Ve skupině je i dívka, na kterou před dvěma týdny v Janově z bezprostření blízkosti sprostě řval jeden z Romů, Vilda Matej. Snaží se ty nejagresivnější trochu zklidnit: "Serte na to, přece si kvůli nějakými debilovi nenecháme zkazit celou akci," nabádá je.

13.51 Radikálové zatím pozastavili pochod, čekají prý na další dva autobusy, které mají do Litvínova dorazit běchem příštích minut.

13.58 Zástup se definitivně vydal na cestu do centra města. Přibližně dvě až tři stovky lidí doprovázejí tři policisté. Zbytek uniforem postává na nádraží.

14.03 Na náměstí Míru přijel autobus s policejními těžkooděnci. Lidé, kteří tam dosud byli v poklidu, ale jejich příjezd nejspíš špatně pochopili a pořvávají na ně, ať jedou raději do Janova a proč nehlídají cikány. Nevědí, že se k nim blíží několik stovek radikálů.

14.11 Průvod dorazil na náměstí. Lidé mu tleskají.

14.13 Místo, kde jindy lidé korzují a nahlížejí do krámků, kam chodí na kávu či na radnici, je kompletně oblíčené policisty. Přesto je jich o hodně méně než protestujících.

14.17 Stop černému rasismu! a Čechy Čechům! provolávají do megafonu zástupci Dělnické strany. Stovky přihlížejících tleskají, křičí: "My vám děkujeme!"

14.26 Proti demonstrantům vystupuje starosta Litvínova Milan Šťovíček. Oznamuje jim, že jde o nepovolenou akci. Je vypískán. Odpor! Odpor! burácí náměstí. Starosta je obklíčený policisty, aby na něj nikdo nezaútočil.

14.28 Dav se na Šťovíčka rozeběhl. Policisté ho musí doslova evakuovat zpět na radnici. Teď se všichni vydají do Janova.

14.31 Situace se stupňuje! Policie se snaží průvodu vyjít z náměstí. Radikálové se pouštějí do souboje s policií. Házejí kameny. Policisté mezi ně házejí dělobuchy. Čtenáři v diskuzi, kterou redakce kvůli nevybíravým příspěvkům zablokovala, upozorňovali, že s útokem začala policie.

14.34 Extremisté útočí na výlohy. údajně se vrhají i na lidi, kteří jim předtím tleskali. Podle jiných svědků obyčejné Litvínovany zase chrání před útočící policií. Vzduchem létají dlažební kostky, cedule. Litvínov zítra nikdo nejspíš nepozná.

14.36 První dva zatčení. Těžkooděnci tvoří hráz a stále se snaží zabránit zuřícím neonacistům, aby opustili náměstí. I když je policie v početní nevýhodě, demonstrantům odolává.

14.38 Část policistů naskakuje do aut, autobusů, vydávají se stíhat radikály, kteří přece jen utekli z náměstí, zřejmě uličkami kolem radnice. Na vřavu se dívá početná skupina lidí, má ji stále místo divadelního představení.

14.39 Náměstí mohlo opustit kolem dvou stovek radikálů, běží Ruskou ulicí, mlátí do aut. Očividně chtějí mermomocí do Janova, dokud jsou plni adrenalinu. Všude hučí policejní sirény.

14.41 Honička pokračuje, v akci už jsou možná i stovky policejních aut. Snaží se uprchlíky dohnat mezi panelovými domy.

14.56 Radikálové se rozprchli po městě, směřují nejspíš do Janova. Tam je shromáždění Romů. Kolona policejních aut míří na sídliště, kvůli kterému všechny problémy vznikly.

15.01 Protestující se dali dohromady a pochodují Podkrušnohorskou ulicí, litvínovskou magistrálou, směrem na Janov. Těžkooděnci vytvořili zátarasy u školy v Hamru. Nikoho tudy nebudou chtít pustit, aby zabránili masakru.

15.07 Před Janovem jsou stovky a stovky policistů. Na hlavní třídě do Janova absolutně nikoho nepouštějí. Průvod ještě nedorazil. Venku je teplý podzimní den.

15.15 Redaktorům a fotografům Deníku se podařilo dostat do Janova přes zahrádky. U Calypsa jsou stovky Romů. V rukách třímají zbraně: klacky, tyče, hole. Jsou obklíčeni policisty, uklidňuje je antikonfliktní tým i obrnický Rom Grundza, stejně jako na začátku.

15.19 Do Janova se dostali už i radikálové. Zatím menší skupina. Teď jsou nadohled od Calypsa. Od Romů je může dělit tak osmdesát metrů a nabíhající policisté. Romové se nebojí. Křičí: "My jsme tady!"

15.27 U Romů je v tuto chvíli jen několik policistů, Janovští se zatím nikam nehrnou. Těžkooděnci jsou shromážděni kolem radikálů. Přijel nákladní vůz s vodním dělem. Zatím ho nebylo třeba použít.

15.32 Romové se stahují mezi domy. Do ničeho nemlátí, nic neničí. Radikálové začali také couvat. Ještě před chvílí stupňovali své nadávky. Patová situace. Možná, že se chtějí utkat jinde.

15.35 Za Romy se zformovali anarchisté. Ti bojují proti neonacistům, kteří přišli z Litvínova. To Romové nevědí. Romský aktivista Grundza vyzývá megafonem Janovské, aby nechali anarchisty být. "Bojují s námi, chrání lidská práva!" Ale už došlo k šarvátce. Nabíhají k nim těžkooděnci, aby zabránili větší rvačce.

15.43 Mezi nejhoršími paneláky se srotili radikálové. Chtěli naběhnout na Romy, kteří nakonec zůstali u Calypsa. Ti se zatím nechtějí pustit do bitvy. Policisté házejí dělobuchy. Míří tam vodní dělo.

15.45 Bojovně naladění extremisté krouží kolem Romů, snaží se na ně dostat. Shluk Romů se nehýbe od Calypsa.

15.55 Protestující se zabarikádovali na hlavní silnici Janovem popelnicemi. Policie spustila vodní dělo. Útočníci házejí kameny, zpět dostávají policejní petardy. Policie na místě zadržela jednoho člena z Národního odporu. Národní odpor je neonacistické hnutí a je to zakázaná organizace.

16.01 Vzduchem létá sklo na novináře od radikálů. Agresoři řvou: "Bílý Janov".

16.03 Antikonfliktní tým vyjednává, ale asi nepříliš úspěšně. Co chvíli vyběhne několik radikálů a zaútočí lahvemi na novináře, kteří dění v Janově pozorují.

16.08 Lidé z Janova jsou plni zloby, vyčítají tisku, že brání Romy. "Proč utíkáte před sklem?" Ptají se novinářů? Ti na jejich dotazy už ani neodpovídají.

16.14 Relativní klid. Romové, sice ozbrojení, ale klidní, setrvávají na původním místě. Radikálové o kus dál používají kontejnery na sklo jako zásobníky munice a občas vypálí skleněný projektil do prostoru. Pak si zatleskají.

16.26 Radikálové mají návrh pro policisty: Nechte nás projít kolem Romů a my akci ukončíme.

16.36 Aktivista Grundza vyzývá Romy, aby odešli do nejbližšího domu a minimalizovali počet lidí u Calypsa.

16.45 Policisté vytlačili radikály z Janova. Ti odcházejí zpět směrem na Litvínov. Romové se rozešli. Policisté chtějí, aby se co nejdříve obnovila doprava a vše se vrátilo do normálu. Telefonní síť v Janově je přetížená, vypadává spojení.

16.48 Mostecký deník se po zralé úvaze rozhodl vypnout diskuzi pod článkem. Redakce Mosteckého deníku zastává názor, že žijeme v demokratické společnosti, v níž panuje svoboda slova, ale napadání všech stran překročilo únosnou mez. Své postřehy a názory z Litvínova můžete zasílat na adresu reporter.mostecky@denik.cz.

16.58 V Janově se už všichni rozešli do svých domovů. Radikálové jsou v tuto chvíli v obklíčení policistů u hamerské základní školy.

17.42 V Litvínově je v tuto chvíli klid. Po městě se trousí menší skupiny lidí, kteří odpoledne demonstrovali. V ulicích hlídkují policisté. Deník končí on-line přenos, tématu se budeme věnovat v samostatných článcích.

Připravujeme také videoreportáž.

Co dnešní protesty odstartovalo? Podívejte se na video, jak zuřící Romové vyhnali radikály z Janova.

Reportáž pro vás připravují: Oldřich Hájek, Lucie Prosková, Václav Veverka a Jan Vraný