Společnosti Nanotex otevírá v Litvínově závod na výrobu speciální textilie z nanovláken. Investice se vyšplhají až na dvě stě milionů korun. Speciální textilie z nanovláken má široké použití v lékařství, na ložní prádlo pro alergiky, filtry do vysavačů nebo do vzduchotechniky. Licenci na její výrobu společnost koupila za 4,5 milionu korun od firmy Elmarco.

Litvínovský závod včera spolu s dalšími slavnostně představil jednatel společnosti Nanotext Jan Halada.

„ Je to světově nová výroba, která rozšiřuje a posouvá hranice běžných textilií,“ řekl Jan Halada. „Je to know how (souhrn znalostí, poznatků a zkušeností při výrobě pozn. red.), je spousta firem na světě, které by to know how chtěly získat,“ doplňuje Halada.

Společnost tak musí přijmout bezpečnostní opatření. Například vnitřní počítačový systém nebude připojen na server, aby nedošlo k úniku informací. Deník při včerejší návštěvě nemohl ani celý závod vyfotografovat, domluvena byla jen jediná fotografie.

Výroba speciální textilie laicky řečeno spočívá v tom, že na nosnou textilii se nanese vrstva nanovláken.

Prvotním projektem má být podle ředitele společnosti Nanotex výroba bariérových textilií, materiál by měl být vhodný pro alergiky.

Prvotní vzorkování by mělo začít v průběhu září až začátkem října. Dalším směrem pak má být filtrační aplikace, například filtry do vzduchotechniky nebo vysavačů. Další využití by pak bylo pro medicínu, například jednorázové operační roušky. V závodě ovšem nebudou vyrábět přímo výrobky, ale speciální materiál pro ně.