Radní města Litvínova schválili opravu frekventovaných přechodů v ulicích města. Stane se tak v rámci projektu Bezpečné přechody. Jedná se o stavbu schválenou a zařazenou do akčního plánu města pro letošní rok.

„Stavební úpravy se týkají sedmi vybraných přechodů,“ řekl místostarosta Milan Šťovíček s tím, že v minulosti se kvůli bezpečnosti na přechodech pro chodce použilo několik řešení od 3D namalovaných zeber přes blikající LED diody umístěné přímo ve vozovce až k současnému řešení, kterým je daleko výraznější zviditelnění díky nasvícení pomocí lamp veřejného osvětlení.

Zápisy do prvních tříd. Ilustrační foto.
Litvínov i Most zveřejnily termín zápisu dětí do prvních tříd

Sedm přechodů čeká rekonstrukce, další jeden pak pouze úprava. Předpokládané náklady na celý projekt jsou 1,97 milionu korun. V ceně je i projektová dokumentace pro pokračování modernizace dalších přechodů.

Zbrusu nového kabátu se tak dočkají dva přechody u křižovatky ulic Podkrušnohoská a Tyrše a Fügnera, hodně využívaný přechod v Podkrušnohorské ulici u odbočky do Tylovy ulice, přechod ve Valdštejnské ulici a dvojice přechodů u křižovatky ulic Mezibořská a Žižkova. Opraví se také přechod v křížení ulic Tyrše a Fügnera s Ruskou. „Ten patří k hodně frekventovaným,“ doplnila starostka města Kamila Bláhová s tím, že v Opltově ulici dojde u dalšího z přechodů pouze k jeho úpravě.

Místo asfaltu bude dlažba

Rekonstrukcí podle starostky neprojdou pouze prostory k přecházení silnice, ale i části chodníků, které na „zebry“ navazují. Asfalt na chodníku podle projektu nahradí betonová dlažba. Veškerá nová dlažba bude mít bezbariérový přístup, tedy reliéfní prvky usnadňující přecházení nevidomým. Nové bude i veřejné osvětlení u přechodů. V projektu je také nové vodorovné značení, v některých místech i výměna silničních obrub. Vedení města počítá s tím, že práce začnou v květnu.

Litvínov vyhlásil konec neosvětleným přechodům pro chodce už před pěti lety, kdy prošly rekonstrukcí tři v ulici Valdštejnská. Postupně se přidávají další.

V Havrani loni ženy dostaly květinu při společné oslavě MDŽ, letos pro ně obec pořádá zábavu v pátek 16. března.
K MDŽ kytička i ples. Mostecký venkov myslí na ženy

Oprava přechodů pro chodce není jedinou akcí, která napomůže k lepší a bezpečnější dopravě ve městě. Další řadu opatření chce město provést v nejbližších letech v rámci Plánu udržitelné městské mobility měst Mostu a Litvínova. V úseku individuální automobilové dopravy a pozemních komunikací je to například zkapacitnění silnice I/27 v úseku Most Litvínov nebo výstavba nového mostu v ulici PKH nad Mezibořskou ulicí. V oblasti veřejné hromadné dopravy nechybí plánovaná rekonstrukce tramvajové trati nejen na území města, ale i trati mezi Mostem a Litvínovem, či výstavba nového dopravního terminálu na nádraží v Litvínově. Takzvaná doprava v klidu, tedy statická doprava, počítá například s rozšířením parkoviště za Hotelovým domem a s přípravou výstavby nového parkoviště u Koldomu.