Diskuze se zúčastnili zástupci města, osadního výboru Janov i neziskových organizací. Nezaměstnaných, kteří před nedávnem protestovali proti sociálním stravenkám a dožadovali se vyjádření města, se zde ovšem objevilo jen pár.

„Sociální dávky jsou určeny pro lidi, kteří se z nějakého důvodu ocitli bez práce a tudíž bez finančních prostředků. Jsou však případy, kdy tuto pomoc od státu lidé zneužívají a od pracovního procesu se zapojit nechtějí. Nemalé částky pak končí v hranicích automatech a v obchodech s alkoholem,“ těmito slovy začal diskuzi litvínovský zastupitel Patrik Christian Cmorej, který celou akci uspořádal.

K problému zneužívání sociálních dávek a stravenkovému systému, který Litvínov zavedl, se vyjádřil i první místostarosta Litvínova Martin Klika, ten lidi seznámil s dosavadními úspěchy tohoto systému. „Aby se zabránilo přenositelnosti poukázek, připravujeme využití karet dopravního podniku. Poté to bude opravdu moderní způsob, který bude nepřenosný a ty dávky poplynou, tam kam mají,“ vystřídal Kliku v projevu druhý místostarosta Pavel Stehlík.

Zneužívání sociálních dávek ubližuje podle vyjádření zúčastněných hlavně dětem. „Jsou tací, kteří jakmile dostanou dávky, jdou do automatu nebo peníze propijí. Na děti se tak určené peníze vůbec nedostanou. A stravenku do automatu nestrčíte,“ vyjádřila se zastupitelka Jana Čapková.

Více o protestní akci čtěte ve středečním tištěném vydání Mosteckého Deníku