Čím dál tím populárnější knihobudky mají různé podoby. Někde se jimi stanou poštovní schránky, jinde třeba nepoužívané telefonní budky. V Litvínově se v knihobudku proměnila stará pokladna, kterou celá léta nikdo nepoužíval. „Bydlím kousek odtud. Chodila jsem kolem a napadlo mě ji takhle využít," říká Eva Šišková ze spolku MY Litvínov.

Jeho členové pokladnu získali od podnikatele Zdeňka Uhlíře a na podzim se pustili do práce. „Je pravda, že se nám to trochu protáhlo, ale museli jsme chodit fandit na všechna ta hokejová finále," usmívá se Šišková. Budka je obložená z rozebraných palet. Nebylo těžké je získat, daleko náročnějším úkolem se stalo jejich rozebrání. „Na tom jsme strávili nejvíce času," přikyvuje Eva Šišková.

Nyní je v knihobudce zhruba stovka knih. Některé věnovala přímo knihovna. „Přinesli jsme bednu vyřazených knížek. Na Facebooku jsem si přečetla informaci, co se tu chystá, a říkala jsem si, že u toho zkrátka knihovna nesmí chybět. Podle mého je to super nápad. Někdo tu dokonce budku nazval naší externí pobočkou," říká Marcela Güttnerová, ředitelka litvínovské městské knihovny.

Princip fungování knihobudky je jednoduchý. Kdokoli si může zadarmo zapůjčit jakoukoli knihu. Zároveň do ní mohou lidé nosit knihy, které už nechtějí. Budka bude otevřená neustále. Zamykat se bude jen při velkých akcích na Loučkách, při kterých by se po okolí mohli pohybovat opilci. Členové MY Litvínov jsou nyní v napětí, zda si budky hned nevšimnou vandalové. „Přiznávám, že mám strach, aby ji někdo nezapálil nebo nerozházel knížky po okolí," podotýká Eva Šišková.

Zatím se v souvislosti s knihobudkou, která se dočkala křtu šampaňským, ukázala jen pozitivní stránka lidského přístupu. Při její tvorbě například obyvatelka přilehlého domu nechala členy MY Litvínov napojit na elektřinu. Před pár dny zase pro změnu jiný občan přišel a okolí knihobudky zbavil všech kopřiv. „Zatím je to skvělé. Lidé nosí i hodně knížek. Uvidíme. Snad ji hned někdo nezdemoluje," dodává Šišková s tím, že v budoucnu by u budky mohla přibýt i lavička.