Ještě dva týdny bude v ulicích měst na Mostecku typický zimní klid, ale pak se dá do pohybu kulturní mašinérie s venkovními koncerty, jarmarky, soutěžemi a dalšími show. Zástupci Mostu a Litvínova potvrdili, že připravují zábavu na celý rok a nevynechají žádnou oblíbenou akci.

Šňůra velkých veselic roku 2018, která potrvá až do Silvestra, začne v sobotu 27. ledna první Farmářskou slavností na mosteckém 1. náměstí. „Farmářské slavnosti budou letos celkem čtyři,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Tak vypadala Farmářská slavnost před rokem: 

Zahajovací akce s prodejem regionálních výrobků a živou muzikou bude v duchu zabijačkových hodů a specialit. Profesionální řezníci budou dopoledne soutěžit o nejchutnější mostecký prejt. O vítězi rozhodne po ochutnávce hlasování návštěvníků.

Farmářská slavnost je jen jednou z desítek akcí, které Most veřejnosti nabídne. Osvědčené podniky dohromady vyjdou na více než tři miliony korun. Nejvíce radnice zaplatí za zářijovou Mosteckou slavnost u děkanského kostela, na kterou zastupitelstvo v rozpočtu vyhradilo 1,4 milionu korun. Pro srovnání: městský únorový ples má stát 650 tisíc korun, Velikonoční jarmark 350 tisíc a Vánoční trhy 800 tisíc korun.

Příznivci nevšedních mumrajů se mohou těšit i na Den Edwarda Kelleyho, Pivní slavnost, Majáles, Letní kino nebo na promenádní koncerty. Město opět podpoří také srpnový noční běh v centru, takzvaný Night Run Most, dále Jarní běh na Resslu a Běh kolem jezera.

Tak vypadal Majáles v Mostě loni:

a tak v Litvínově: 

Město Litvínov odstartuje novou sezonu kulturních akcí 14. února na Zámku Valdštejnů, kde v 10 hodin vypukne celodenní oslava Valentýna pro děti i dospělé. „Program jsme tentokrát zaměřili na milovníka Giacoma Casanovu, který má letos výročí,“ řekla Dáša Wohanková z kanceláře starostky.

Na zámku, u něhož návštěvníky povozí kočár, budou například výstava svatebních šatů a kytic, netradiční prohlídky s herci v kostýmech, Valentýnský jarmáreček, výroba valentýnek a promítání filmu Giacomo, živá legenda.

Litvínov zároveň připravuje i oslavu Velikonoc, Valdštejnskou slavnost, Fair snídani, Den dětí, „Svatomichaelky“ a další program, na kterém se podílí i kulturní dům Citadela.

Tak bavila Valdštejnská slavnost loni:

Na nové akce začnou lákat i knihovny, autodrom, hipodrom a Oblastním muzeum v Mostě, kde ještě dobíhá krajská výstava Terakotová armáda. „Pro velký zájem jsme ji prodloužili do 28. února,“ uvedl ředitel muzea Michal Soukup. Výstavu už vidělo téměř 11 tisíc návštěvníků. Podobný počet se očekává na závodu dračích lodí na Matyldě, který bude letos 8. a 9. června.