Do konce prázdnin chtějí podle vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Simony Gunarové zkontrolovat i 25 zbývajících táborů.

„Letos byly zjištěny závady zatím pouze na jedné akci v okrese Chomutov ve stravování. Nařídili jsme likvidaci potravin s prošlým datem spotřeby a udělili kuchaři blokovou pokutu 1000 korun,“ řekla Gunarová.

Nejčastěji mají podle ní tábory nedostatky právě ve stravování a v potřebné dokumentaci k ohlášení akce nebo posudcích zdravotní způsobilosti dítěte.
V Ústeckém kraji letos hygienici evidují celkem 72 táborů, na kterých se rekreuje 5 518 dětí. Nejvíce zotavovacích akcí, celkem 44, je na Děčínsku, v dalších okresech méně.

Na Litoměřicku pořádají deset táborů, na Lounsku osm, na Mostecku pět a na Chomutovsku čtyři. Pobyt na Ústecku nabízí dětem jediný tábor, na Teplicku žádný. Táborů ale bude v regionu ve skutečnosti více, hygienikům je jejich pořadatelé musejí hlásit, až pokud se jich účastní více než 25 dětí do 15 let.

Vloni hygienici zkontrolovali 62 táborů a udělili dvě pokuty ve výši 1 500 korun za nedostatky v dokumentaci a stravování. Oba pokutované tábory pořádaly tělovýchovné jednoty. První tábor pořadatel hygienikům vůbec nenahlásil, chyběly mu potřebné doklady. Hygienikům nepředložil doklad o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých. Druhý tábor měl nedostatky ve skladování potravin a problémy s provozní hygienou v kuchyni.