A to se nelíbí starostovi Litvínova, ani dopravci. Za čtyřměsíční období, kdy revizoři s pomocí městských strážníků provedli dvacet kontrol, zjistili 571 černých pasažérů. Kontroly proběhly v rámci druhé etapy Nulové tolerance v Litvínově.


Podle starosty Litvínova Daniela Voláka je 571 černých pasažérů lapených ve dvaceti kontrolách krizové číslo. Starosta tak chce vyzvat vedení Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova k zavedení nástupu jen předními dveřmi. Ředitel dopravního podniku Milan Dundr ve změně nástupu nevidí problém. Dopravce s vedením Litvínova by se na změně mohli domluvit již příští týden.


„Rozhodli jsme se k razantnímu opatření a vyzveme dopravní podnik, aby pro lokalitu Janov zavedl nástup pouze předními dveřmi. Není totiž možné, aby za čtyři měsíce sledovaného období byl několikanásobný nárůst černých pasažérů, když se dopravní podnik potýká s poklesem tržeb,“ řekl včera starosta Litvínova Daniel Volák.


Litvínovská radnice už sledovala kontroly cestujících v první etapě tzv. Nulové tolerance. Od listopadu loňského roku do března roku letošního bylo provedeno šestnáct kontrol, při kterých nemělo platnou jízdenku 167 lidí. Že mnoho lidí jezdí bez platné jízdenky, radnice zaznamenala i ze stížností lidí.


„ Je to známé. Počet černých pasažérů roste kvůli vyšší nezaměstnanosti. Myslím, že městu budeme moci vyhovět. V Litvínově se předními dveřmi v minulosti již nastupovalo. Musíme se ovšem nejdříve společně s vedením města domluvit, zda by šlo jen o některé zastávky, nebo o celý Litvínov. Musíme také včas informovat cestující. Schůzku máme v příštím týdnu,“ sdělil Milan Dundr, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.


Radnice přináší i návrh jak ochránit řidiče, pokud by byli cestující kvůli nástupu předními dveřmi agresivní.
„Současně nabídneme řidičům policejní ochranu. Dáme všem řidičům rychlé spojení na mobilní služebnu do Janova a na operačního důstojníka. Kdyby se cítili řidiči ohroženi, zasahovala by městská policie jenom pro ně,“ řekl starosta Daniel Volák.


Podle ředitele dopravního podniku se řidiči setkávají s agresivními cestujícími již dnes. Většinou právě po devatenácté hodině, kdy se nastupuje předními dveřmi.