Vedení Litvínova se ve čtvrtek večer opět setkalo s obyvateli Janova a janovským osadním výborem. Hlavním tématem setkání bylo představení výsledků projektu Nulová tolerance za minulý rok. Jaké kroky město učinilo k zlepšení situace, si ale přišlo poslechnout jen pěta dacet Janovanů.

I když si někteří obyvatelé Janova stále stěžují, že nepořádní lidé nosí k popelnicím objemný odpad, Janov podle tamních lidí začal být čistější.
„Pomohlo k tomu navýšení kontejnerů. Také je v ulicích vidět více městských strážníků i policejních vozů,“ pochválil snahu radnice František Pauš, který bydlí v Janově již 27 let.

„V případě, že zjistíme, kdo odpad takto odložil, padají pokuty až ve výši tisíc korun,“ uvedl velitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.
Podle obyvatelky Janova Martiny Vettermannové pomohl také vysoký tlak na neplatiče. „Ve vchodě v Glückově ulici nyní máme obsazených jen pět bytů, ostatních jedenáct je zamřížováno a nikdo v nich nebydlí, odstěhovali se,“ řekla.

I když je Janov v zimním období klidnější a čistější, jeden z tamních obyvatelů upozornil na použité injekční stříkačky, které viděl pod lesem. Vytlačení drogové scény z města je podle vedení radnice prioritou pro letošní rok.

Lidé se dále zajímali o veřejnou službu. Ptali se, proč během sněhových kalamit nenastupuje veřejnou službu více klientů odboru sociálních služeb. „Veřejná služba je dobrovolná. My nemůžeme k práci nikoho donutit. Ze 750 lidí, kterých se veřejná služba týká, minulý měsíc pracovalo jen 141. Hledáme nyní způsob, jak lidi více motivovat k práci,“ uvedl starosta Daniel Volák.

Obyvatele Janova také zajímalo, co se letos v lokalitě opraví. Do Janova by se v letošním roce mělo investovat 14 milionů korun. Rekonstrukce se dočkají například ochozy v nákupním středisku Krušnohor, dále chce město také nechat rozšířit parkovací plochy.

V závěru diskuze se Janovští dotazovali na prolomení těžebních limitů, zda se bude v budoucnu těžit pod Janovem.

„Podle všech informací, které mám z Hospodářské a sociální rady Mostecka, se pod Janovem ani pod Litvínovem těžit nebude,“ ujistil tamní obyvatele Litvínova Daniel Volák. Pokud by vláda v Praze limity prolomila, chce starosta pro Litvínov jednu miliardu korun na rozvoj města a pro každou domácnost příspěvek na elektrickou energii 10 tisíc korun ročně. V případě elektřiny zdarma se ale někteří obyvatelé obávají, že to do města opět přiláká sociálně slabé obyvatele.