„Vy jste ze sociálky? Já čekám na peníze,“ ptá se mě starší Romka, která mě vzápětí požádá o cigaretu. „Dáš mi taky jednu?“ oprskle řekne tak osmnáctiletá dívka, která, jak později zjišťuji, je těhotná. Zapálím si s nimi. Ohromě se obě dvě ženy diví, když cigaretu dokouřím, típnu ji a nedopalek jdu odnést do blízké popelnice. „To tam nemusíš dávat, stačí to hodit na zem,“ snažila se mi poradit těhotná kuřačka, která svého špačka bez okolků hned také odhodila.

Vyhazování odpadu na zem je v Janově nejspíš na denním pořádku. Marně se pracovníci veřejné služby snaží nepořádek na sídlišti zlikvidovat. Jeden den odpadky ze země uklidí a druhý den mají hromady smetí dvojnásobný rozměr. A nejedná se jen o drobné nedopalky. Situace dokonce došla tak daleko, že tamní lidé se začali veřejné službě mstít, vysmívat a znehodnocovat její práci. Neukáznění obyvatelé Janova házejí odpad z oken a balkónů přímo na hlavy lidí pracujících na očistě okolí.

„Někteří lidé házejí po klientech nejen zábavnou pyrotechniku, ale i třeba pokálené pleny. Já osobně jsem na záda dostala guláš s kolínkama,“ popsala situaci koordinátorka veřejné služby Martina Vettermannová.

„Vy uklízíte jejich prasečinky, a oni se vám takhle odvděčí,“ dodává Vettermannová.

„ Je to tu strašné, nikdo vás nevyslyší. Bydlím tu přes dvacet let, ale co se tady nyní děje? Myslím si, že už to lepší nikdy nebude,“ řekla včera Deníku jedna ze starousedlic, která kvůli obavě o vnučku nechtěla uvést své jméno. „Mé vnučce tady minule vyhrožovali, že pokud jim nedá cigaretu, tak ji podříznou,“ vysvětlila důvod tamní obyvatelka.

„Dali jsme již pokyn městské policii, aby zahájila namátkové kontroly a v případě přestupku lidi pokutovala. Ve spolupráci s koordinátory se zaměří na úseky, kde je nepořádek často. Místa také pohlídáme za pomocí techniky,“ říká v reakci na neutěšenou situaci místostarosta Martin Klika.

Podle Vettermannové je situace nejhorší v bloku G a D, tam po zimě veřejná služba provedla komplexní čištění, po třech týdnech to není poznat.. Mezi čisté lokality patří například bloky A. V domech jsou domovníci a lidé místo udržují v čistotě, díky nim se také více může veřejná služba věnovat prostranství u znečištěných bloků.