Na havárii má podle vedení obce velkou zásluhu silný vítr, kterým Mostecko prošlo na podzim loňského roku. Již léta do kostela zatéká a je celkově ve špatném stavu. Nyní město konečně získalo dotaci na jeho opravu.

„Před pěti lety byl sice kostel opraven, ale byla opravena pouze jeho část. Celá budova kompletní rekonstrukcí neprošla,“ vysvětlil možné důvody zřícení stropu místostarosta z Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. Před třemi lety část oprav provedlo ministerstvo kultury české republiky. Teď na opravy přispěje státní zemědělský intervenční fond a to přes pět milionů korun.

„V prvé řadě bude vyměněna střešní krytina. Poté je také nutné zajistit statiku spadlého stropu. Nyní je celá akce ve fázi přípravy zadávacíh podmínek pro výběrové řízení,“ upřesnila starosta Hory Svaté Kateřiny Eva Horáková. V rámci oslav 480 let povýšení Hory Svaté Kateřiny na královské město se v kostele koná mše svatá za účati církevních zástupců z Čech i Německa.

Město má kostel již několik let v nájmu a bude tomu tak i dalších dvacet let. Stávající střecha, která se před půl rokem zřítila, byla podle historických záznamů zrekonstruována naposledy v roce 1786.

Celkově je stav církevních památek na Mostecku znepokojující. Nejhůře je na tom údajně podle mosteckého faráře Josefa Hurta kostel v Bedřichově Světci.