Policie vyšetřuje úmrtí muže středního věku, který ležel v mosteckém parku za blokem 265 naproti Rozkvětu. Tělo našli na lavičce v neděli 19. srpna dopoledne, přivolaný lékař konstatoval smrt. Policie, která už zjistila totožnost zemřelého, předběžně vyloučila cizí zavinění. „Nařídili jsme soudní pitvu,“ řekla Deníku policejní mluvčí Ludmila Světláková. Patolog by měl udělat i toxikologický test.

Na tragédii upozornili redakci místní obyvatelé, kteří si stěžují na partičky kouřící marihuanu u dětského hřiště. „Mladí v parku prodávají drogy nezletilým a dělají tu bordel. Už se to nedá snášet, to není fakt normální, co se děje,“ napsal Deníku jeden čtenář.

Parčík u radnice, kde bude po úpravě ploch opět kluziště. Teď tam roste plevel.
Most investuje do Šibeníku i zimního stadionu. Zanedbané zákoutí u radnice zmizí

Jeho slova potvrdili na místě další Mostečané. „Lavičky jsou obsypané, kšeftuje se tu s marjánou. V létě se to zhoršilo a lidi nadávají, že je tu rušno i v noci,“ řekla žena z domu u parku.

„Největší problém jsou drogy a nadměrné pití alkoholu. Scházejí se tam pochybní lidé od 15 let. Někdy jich bývá i třicet a jsou tam skoro každý den, někdy i od sedmi ráno, ale hlavně v noci,“ uvedla sousedka. Problém podle ní trvá několik let, ale prohlubuje se. Omladina se prý do parku stáhla od školky, u níž zmizely lavičky, a od Stovky. „Drogy tu jedou ve velkém, mají tady i bonga, a teď si vemte, že vedle je dětské hřiště a děti se na to koukají,“ dodala.

Mostecký park za blokem 265, kde ležela mrtvola a kde se kouří marihuana.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Mostecký park za blokem 265, kde ležela mrtvola a kde se kouří marihuana.

Ve čtvrtek v poledne byly v parku dvě party, celkem 15 lidí odhadem od 12 do 35 let, z toho jedna dívka. V devítičlenné skupině, která stála u zabrané lavičky na hlavním chodníku, kolovala vodní dýmka bongo, která je obvykle na marihuanu.

Poté, co si několik mladíků cosi předalo z ruky do ruky, si zakouřil i malý, asi 10letý školák s batůžkem na zádech, který po chvíli odešel s dalším klučinou k Centralu. Ke kuřákům přišel i teenager z druhé party, který se posadil na druhou lavičku, kde v neděli zemřel Mostečan.

„Kouří tu trávu. Když sem přijedou policajti, tak to schovají,“ řekl Deníku 11letý chlapec, který si hrál s drobotinou na hřišti a „marjánkový“ park už bere jakou součást dětství.

Vzpomínkové setkání při příležitosti výročí 21. srpna 1968 v foyer Docela velkého divadla v Litvínově
FOTO: V Docela velkém divadle lidé vzpomínali na okupaci a oběti srpna 1968

Když Deník partičku konfrontoval, jeden z kuřáků řekl, že v bongu má marihuanu jen pro sebe. Poskytnutí dýmky školákovi se snažili nejprve zapřít, během rozhovoru to ale připustili, avšak zřekli se odpovědnosti. „Taky se mi to nelíbilo, ale co mám dělat. Podal mu to ten nejstarší, který s nimi přišel,“ řekl mladík s bongem s obrázkem konopí.

Srazy v parku u hřiště pod okny domů jim nepřipadají riskantní, přestože jim hrozí zatčení a vězení jako 19leté dívce, kterou policie minulý týden obvinila za to, že na Litvínovsku několikrát poskytla zdarma cigaretu marihuany ke společnému kouření různým lidem. „Co máme dělat, když nám berou lavičky? Měli jsme svoje místo u školky za drogérií, tam jsme taky kouřili trávu a tam nám lidi taky nadávali,“ postěžoval si u bloku 265 jiný mladík.

Souš se v divizi po minulé výhře nad Rakovníkem představí venku.
Kam za fotbalem: O víkendu startují nižší soutěže

Státní policie upozornila, že lidé mají okamžitě volat linku 158, pokud v parku uvidí protiprávní jednání, například distribuci drog. Mluvčí strážníků Vlastimil Litto potvrdil, že městská policie park kontroluje. „Hlídky se zaměřují na veřejný pořádek i večer,“ sdělil.