Vypuštěná zvířata pocházejí z odchovů v Zoo Brno, Zoo Norimberk, Zoo Opel a záchranné stanice pro živočichy Vlašim. „Odolický vrch jsme nezvolili náhodou. Pro vypouštění syslů totiž vybíráme taková místa, kde tato zvířata dříve žila a kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že se tu postupně rozmnoží a propojí se syslími koloniemi v okolí. Pro přežití syslů v naší přírodě je klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky. Taková místa ale z naší krajiny už téměř zmizela,“ uvedla koordinátorka záchranného programu AOPK Lenka Čolobentičová.

„Příklad sysla názorně ilustruje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech byl označován za škůdce. Kvůli změnám v zemědělském hospodaření ale z naší krajiny téměř vymizel. Syslové doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkou travou a používání chemických prostředků. Nyní je sysel kriticky ohroženým druhem, evidujeme zhruba 40 míst, kde tento hlodavec žije. Pomoci by mu měl právě záchranný program,“ řekl ředitel AOPK František Pelc.

Okáč skalní.
Křovinořez, hrábě i ovce pomáhají vrátit okáče skalního do Českého středohoří

Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Nyní jich máme už třináct a chystáme další. Díky nim se podařilo zachránit pro naši přírodu hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty užovek stromových. Prospívají ale i jiným druhům. Často totiž spočívají v podpoře šetrného hospodaření, které zlepšuje podmínky i pro jiné rostliny a živočichy,“ doplnil Pelc.

V červenci 2019 se vypouštění syslů zúčastnili také expremiér Andrej Babiš a exministr životního prostředí Richard Brabec, a to ve svahu kopce Milá na Lounsku. Tehdy pod vrch v Chráněné krajinné oblasti České středohoří necelé dva kilometry od silnice Louny – Most vypustili osm desítek syslů. I tito hlodavci pocházeli ze zoologických zahrad či záchranných stanic.