Kdo bude pít na náměstí pivo v období od 2. ledna do 30. prosince, dostane od strážníků pokutu. Kdo na náměstí po většinu roku bouchne petardu, dostane také pokutu. Dvě nové vyhlášky, platné od 1. června, schválili ve čtvrtek 30. dubna mostečtí zastupitelé. Jedna zakazuje pití alkoholu na devíti veřejných prostranství, druhá omezuje používání zábavní pyrotechniky ve dvanácti lokalitách. Nejvíce je chráněné centrum města, které je na obou seznamech.
Několik měsíců připravovanou regulaci prosadila za pár minut vládnoucí koalice Sdružení Mostečané Mostu – KSČM. Opoziční ODS, ČSSD a SNK-ED návrh podpořily. Pro zákazy, které mají alespoň částečně chránit obyvatele, zejména starší lidi a děti, před ohlušujícími třaskavinami a šířením alkoholové toxikomanie, hlasovali svorně všichni přítomní zastupitelé.
Alkohol se nesmí pít v centru města mezi ulicemi Jaroslava Průchy, Budovatelů, Moskevská a Jiříka z Poděbrad. To znamená v okolí Centralu, Odeonu, divadla, České spořitelny, bývalého OV KSČ a Alberta, hotelu Cascade, Repre, Prioru, pošty, finančního úřadu a na všech třech náměstích. Venkovní pití je tabu také v okolí Kauflandu a bloků 23 a 95 až 100, mezi Penny a blokem 573 a v okolí bloku 576, mezi plotem gymnázia a ulicemi Čsl. armády, V. Vančury, J. Š. Baara a V. Hálka, mezi Kahanem a bloky 526, 527, 528, 529, 530 a 531, v ulici Čsl. Mládeže a u bloku 294 a Neprakta klubu. Zákaz platí i v ulici Pionýrů a okolí bloků 314, 324 a 325, v parčíku s fontánou na Skupovce a v okolí bloků 89, 90 a 91, mezi ulicemi SNP, Alej B. Němcové, Spojovací, Lomená, Pod garáží v okolí bloků 1 až 5 a 7.
„Přidáváme se k řadě měst, která již vyhlášku vydala,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.
Podle Luboše Polanského (ODS) měl být na protialkoholickém seznamu také park mezi nemocnicí, střední zdravotnickou školou a 1. ZŠ. „V parku ten problém také nastává,“ upozornil Polanský.
Vozka upozornil, že prioritou bylo omezit popíjení v okolí prodejen v obytných zónách, kde byly s alkoholem největší potíže. Radnice vybrala místa ve spolupráci s policií. O dalších místech se zřejmě bude jednat, ale až později. Vedení Mostu chce po více než půl roce novou situaci ve městě vyhodnotit. „Pak se k omezení či rozšíření obsahu vyhlášky můžeme vrátit,“ uvedl primátor.
Kdo uvede, že v zákazové zóně pije alkohol na pozemku, který nepatří městu, má smůlu. Podle zákona o obcích pojem veřejné prostranství vlastnictví nezohledňuje.
Jak lze zákaz obejít
Kromě nejjednodušší finty – přejít s lahví pár metrů za zónu – existují i jiná řešení. Upozorňuje na ně samotná vyhláška.
Zákaz se netýká konzumace alkoholu v otevřených předzahrádkách a na místech, kde se koná trh. Vyhláška se také nevztahuje na 1. leden a 31. prosinec, kdy radnice bude popíjení piva a lihovin v ulicích tolerovat. Rada města může navíc v průběhu celého roku udělit výjimku pořadatelům kulturních, společenských a sportovních akcí, pokud o to požádají.
Příklad: Na letošním městském Velikonočním trhu se na 1. náměstí prodávalo a pilo pivo. Když město-pořadatel v příštím roce nepožádá samo sebe o výjimku, bude sice možné prodávat pivo na náměstí, ale městská policie bude muset udělovat pokuty lidem, kteří pivo na náměstí pijí. Když magistrát o výjimku požádá, což se dá očekávat, a radní výjimku udělí, což se dá také očekávat, lidé budou moci na náměstí beztrestně popíjet cokoliv a v jakémkoliv množství, dokud akce neskončí.
Regulace bouchací show
Používání zábavní pyrotechniky I. a II. třídy (například prskavky, pistolové kapsle, třaskavé bonbony, římské svíce, fontány, gejzíry, petardy a minivýbušniny) je zakázáno kromě 31. prosince a 1. ledna na třídě Budovatelů, 1. náměstí, ulici Radniční, náměstí Velké mostecké stávky před Repre a na 2. náměstí. Ohňostroje s odpalováním zábavních výbušnin III. a IV. třídy (například italské pumy, dělové rány, ohňopády, různé druhy raket, létavice, dělové rány ohňostrojové, italské pumy a kulové pumy) lze pořádat na stanovených místech jen do 23 hodin a pouze po ohlášení magistrátu nejpozději patnáct dní před akcí. Toto opatření platí pro vrch Hněvín, Ressl, Širák, Šibeník a Lajsník, autodrom, lesopark Hrabák, areál Benedikt a Matylda. Výjimkou jsou opět Silvestr a Nový rok.
Pokuty za porušení vyhlášek se mohou pohybovat v řádech stovek i tisíců korun podle závažnosti případu.
Omezení na určených místech může zjednodušit vymahatelnost práva stejně jako vyhláška, která od roku 2005 zakázala jízdu na skateboardu v centru města. Represím má jako obvykle předcházet vysvětlovací kampaň a varovné vykazování z místa.