Prázdninové nadšení z nového čtyřnohého kamaráda se s příchodem každodeních běžných povinností mění v noční můru. Psy, které děti dostaly jako dárek za pěkné vysvědčení, nebo si je přivezly z vesnice od babičky, tak v těchto dnech končí v útulcích.
„Zvířata začnou v rodinách překážet a lidé se jich snaží zbavit. Jen během října jsme do útulku přijali osmatřicet nových psů, z toho patnáct štěňat,“ sdělil vedoucí Domova pro opuštěná zvířata v Rudolicích Antonín Šlégr.
Do útulku přivážejí čtyřnožce většinou rovnou z ulice městští strážníci. „Přes osmdesát procent psů, kteří se k nám dostanou, lidé opustí a nechá toulat po městě,“ potvrdil Šlégr. V kotcích končí nejen „pouliční směsi“ ale i čistokrevní psi s „papíry“. „Měli jsme tady napříkla štěňata brazilslké fily nebo dva německé ovčáky,“ konkretizoval Šlégr.
Útulek se v říjnu zaplňuje živými prázdninovými dárečky každoročně s železnou pravidelností. Počty bezprizorních zvířat stoupají též po vánocích a před létem, kdy se lidé chystají na dovolené. V současné době je v mosteckém domově pro opuštěné zvířata na padesát čtyřnožců. Lidé, kteří mají zájem o pejska z útulku, si svého favorit mohou vybrat také na internetu, konkrétně na webové stránce www.útulek-most.estranky.cz. Na nového pána čeká například tříměsíční štěně Ťapka, které potřebuje operaci tříselné kýly.