Starousedlíky to potěšilo. „Na druhém náměstí ve starém Mostě stál na trzích pán s dřevěnou nohou, který měl papouška na rameni a ten papoušek vytahoval štěstí. Byly to malé pytlíčky za jednu korunu. Vždycky jsem si utíkala štěstí koupit. Byl v něm třeba prstýnek nebo zamilované psaníčko,“ zavzpomínala na úterním trhu 71letá Božena, která se narodila v domě na 2. náměstí, než stát historické město zboural kvůli uhlí. „Dole byla trafika a vedle bydleli Kadleců a Špačků,“ popsala rodný dům Božena. Svěřila se, že pohled na štěstí v kufříku ji vrátil do doby dětství ve starém Mostě. „Na druhé náměstí jezdili i provazochodci, dva tři dny tam vystupovali a s kloboukem vybírali vstupné. Lano měli natažené od děkanského kostela přes kašnu dolů. Po laně chodili nebo sjížděli po kovové hvězdě. Dala jsem to na facebook a jeden pán se mi ozval, že na ty provazochodce si taky pamatuje,“ dodala Mostečanka.

Znalec starého Mostu Bohumil Hlaváček nedávno Deníku sdělil, že na 2. náměstí býval výroční trh (jarmark), který se kombinoval s poutí. Stánky tam měli také perníkáři, pekaři s pečivem, řemeslníci s rukodělnými výrobky, brusiči nožů, dráteníci, hračkáři, ševci či výrobci trakařů a vozíků. „Byli tam i komedianti, provazochodci, kolotoč a střelnice. Na jarmarku se dali koupit i neonové trubice známé z filmu Postřižiny,“ uvedl badatel.

Podle trhovkyně, která štěstí na letošním prvním úterním trhu prodávala, se jedná o tradici. „Já si to taky pamatuji z dětství,“ řekla.

V sobotu 15. května od 5 do 12 hodin bude v Radničním parku u 1. náměstí další Pěstitelský trh. Ve stejný den se otevře první letošní bleší trh u fotbalového hřiště za Neprakťákem a na 1. náměstí bude vrcholit Italský trh, který začal v pondělí 10. května. Na něm mohou sehnat gurmáni méně dostupné potraviny z italských regionů, například sýry a slaninu v ceně 80 korun za sto gramů, láhev olivového oleje za 400 korun či kilogram chleba za 160 korun.