Vláda před necelými třemi týdny schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Vláda loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Útlum těžby se může dotknout až 1300 zaměstnanců Severní energetické. Podle Bubeníčka je rozhodnutí vlády vůči horníkům z Mostecka nespravedlivé.

"Vidím jako naprosto nelogické, aby vláda odškodnila horníky na šachtě, kde její majitelé přivedli šachtu nebo ty šachty téměř k likvidaci, a na druhou stranu neodškodnila horníky na šachtě, která prosperuje, a vláda svým usnesením zakázala těžbu," řekl Bubeníček.

Požadavky Ústeckého kraje se podle něj neformálně zabývala i Asociace krajů na zasedání v Ústí nad Labem. "Kolegové hejtmani s tím vyjádřili naprostý souhlas," řekl Bubeníček. Asociace podle jejího místopředsedy a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka problém otevře na jednání s vládou, které je naplánované na červenec. "Vnímáme to také jako určitou nevyrovnanost," řekl Běhounek.

Hejtman věří, že kabinet dopis vyslyší. "Věřím, že vzhledem k tomu, že se blíží volby, že vyslyšen bude," dodal Bubeníček.

Také odboráři požadují odměny pro propouštěné horníky i z jiných firem než OKD. Uvedli to na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Propuštění horníci by měli dostat 218 milionů na příspěvcích

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje vítá stanovisko odborů i příslib předsedy vlády, že horníci ze severních Čech se mohou dočkat požadované pomoci.
"Požádali jsme vládu o přehodnocení usnesení, kterým pomoc našim horníkům odmítla. I oni si v případě ztráty zaměstnaní zaslouží stejné podmínky, jako jejich moravští kolegové. Za absurdní považuji, že "bitva o Ústecký kraj" se vede kvůli 218 milionům Kč. To je suma, kterou by stát propouštěným horníkům z Ústeckého kraje v letech 2016 - 2021 vyplatil. Přitom jen poplatky, daně a odvody firem ve skupině Severní energetická, která z rozhodnutí státu musí ukončit těžbu a lidi propustit, jsou ročně přes 1 miliardu Kč. Horníci i region si tedy pomoc dávno předplatili," reagovala předsedkyně Hospodářské a sociální rady kraje Gabriela Nekolová na výzvu Českomoravské konfederace odborových svazů, jež od vlády žádá příspěvky pro propuštěné horníky z lomu ČSA, dolu Centrum a navazující provozy.