Kvůli úsporám na celém ministerstvu vnitra letos odešlo v kraji dobrovolně asi 200 policistů, což je trojnásobek běžné hodnoty, ke konci ledna navíc odejdou tři čtvrtiny zaměstnanců cizinecké policie. Novinářům to dnes řekl krajský policejní ředitel Jiří Vorálek, který varoval před dalším poklesem výkonnosti policie. Policie je podle něj na severu Čech dlouhodobě hodně vytížená.

Od ledna bude mít policie k dispozici 3273 pracovních míst, na začátku letošního roku jich bylo 3739. "Jeden kriminalista u nás odvede dvaapůlkrát tolik práce než v jiném kraji. Je zřejmé, že úbytek policistů může být na výkonnosti znát víc než v jiných krajích," řekl dnes novinářům Vorálek. Jen za rok 2009, kdy se s šetřením u policie začalo, klesl v celé ČR počet stíhaných osob dovedených až k soudu asi o 20 procent.

Příští rok budou podle policie úspory poznat ještě víc. Očekává se redukce provozních výdajů z 272 milionů na 182 milionů korun, což je podle policistů asi o 29 milionů korun, méně než kolik je nezbytné pro její existenci. To by znamenalo výrazné omezení jízd služebními auty, budou váznout i opravy techniky a úplně se zastaví její nákup. "Škrtá se čím dál hůř a už jsme v situaci, kdy se to nemůže neprojevit," řekl ČTK policejní ředitel.