Lidé odcházejí hlavně z Ústecka a Mostecka, rodí se méně dětí než v minulosti. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

V kraji jsou velké rozdíly hlavně v údajích o stěhování. Zatímco z Ústecka, Mostecka, Děčínska a Lounska víc lidí odešlo než přišlo, opak platí pro okresy Teplice, Chomutov a Litoměřice. Na Litoměřicku zaznamenali statistici přírůstek stěhováním o 190 lidí, na Ústecku úbytek stěhováním o 173 osob.

V pololetí roku 2011 žilo na severu Čech 836.183 lidí, od té doby jejich počet vytrvale klesá. Na úbytku obyvatel se podílelo to, že počet zemřelých v letošním pololetí přesáhl počet narozených dětí. Narodilo se celkem 3997 dětí, zemřelo 4385 osob. Přirozený přírůstek ze sedmi okresů zaznamenalo pouze Ústecko.

Nejpočetnějším okresem je Děčínsko, kde žilo v pololetí 131.103 obyvatel. Na druhém konci žebříčku zůstává Lounsko s 86.306 lidmi.

Na celkovém počtu obyvatel České republiky se Ústecký kraj podílel 7,8 procenta a zůstává tak dlouhodobě pátým nejlidnatějším krajem ČR. Do roku 2050 statistici očekávají další pokles počtu obyvatel. V Ústeckém kraji by to mělo být zhruba o 103.000 lidí, to je o 12,5 procenta.

Ústecký kraj se drží v čele žebříčku v podílu narozených dětí mimo manželství, v regionu je také nejnižší sňatečnost a druhá nejvyšší rozvodovost. Oproti prvnímu pololetí roku 2015 se zvýšil podíl narozených mimo manželství a zvýšil se i počet rozvodů.