Podle předsedy ústecké organizace Petra Klepiše ale Bursík váhá, zda do sněmovny vůbec kandidovat, a to kvůli útoku, kterému čelí ze strany těžařů. Bursík v úterý prohlásil, že proti němu společnost Czech Coal vede diskreditační kampaň, když tvrdí, že jí radil v otázce prolomení těžebních limitů uhlí.
"Události posledních dnů mohou to celé ovlivnit, je to ze strany Czech Coal špinavý útok," řekl ČTK Klepiš. Doplnil, že chce, aby Bursík ve vysoké politice zůstal, v jakém kraji případně kandidovat bude, rozhodnou příští dny. Stále je ještě ve hře i Praha. "U nás, v Ústeckém kraji, by podporu nepochybně získal právě proto, co pro náš kraj udělal," uvedl Klepiš.

Bursík kandidaturu ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Všechny možnosti zůstávají otevřeny," řekl novinářům.

Předseda zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že očekává, že se Bursík rozhodne do pátku, tedy do konání stranických konferencí, které se v sobotu a v neděli uskuteční Praze a v Ústí. Nevyloučil ani, že by sám mohl vést pražskou kandidátku. "To je úplně otevřené, objevila se taková spekulace. Já ji nebudu komentovat," řekl ČTK. Zatím je lídrem SZ v Jihomoravském kraji. V Bursíkově rozvažování podle něj hraje roli nejen čerstvá kauza, ale i celkové rozmýšlení, "kam má pokračovat dál".

Exministryně Džamila Stehlíková z Chomutovska ČTK řekla, že by ústečtí zelení chtěli kandidátní listinu posílit o osobnosti, které jsou spojeny s kauzou prolomení těžebních limitů uhlí na Mostecku a spornou modernizací elektrárny Prunéřov II.

Lídr zelených se v Ústeckém kraji utká s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jedničkou Strany práv občanů (SPO) Milošem Zemanem a místopředsedou ODS Petrem Gandalovičem. Zelenou kandidátku tam dosud vede poslanec Přemysl Rabas.

Bursík, který v posledních dnech upoutal pozornost médií sporem s premiérem Janem Fischerem o horní zákon, odešel z čela strany po jejím neúspěchu v loňských evropských volbách, poté odmítl kandidovat v předčasných volbách do sněmovny. Předčasný termín voleb byl však zrušen. Znovu oznámil Bursík zájem o kandidaturu po Novém roce.

Pražští zelení budou mít konferenci v sobotu. Jejich předsedkyně Petra Kolínská ČTK řekla, že se o změně "vedou velmi křehká jednání". Uvedla, že pokud se kandidátka měnit bude, což je velmi pravděpodobné, nepůjde pouze o pozici lídra, ale podobu celého čela kandidátky. Zatím je v Praze jedničkou bývalý radní Petr Štěpánek. Vyjednavači se podle Kolínské snaží, aby změna proběhla rychle a ku spokojenosti všech zainteresovaných.
Podle serveru iDnes by mohla mít pražská organizace v rukávu trumf. Jméno nechtěl šéf zelených serveru říct, ale o víkendu čeká Lišku jednání s bývalým kandidátem na prezidenta Janem Švejnarem, který se vrátí ze Spojených států. Švejnarův tajemník Daniel Herman ale iDnes řekl, že podle jeho dosavadních informací se Švejnarovi příliš nechce tak úzce spojovat s jakoukoli politickou stranou. Roli může podle serveru nejspíš hrát i to, že Švejnarovi nedávno zemřela manželka, což ho velmi zasáhlo.

Změnami projdou kandidátky zelených i v dalších krajích. Mimo jiné i proto, že část kandidátů, kteří chtěli usilovat o vstup do sněmovny na podzim, záměr vzdala. Mezi nimi například člen kabinetu evropského komisaře pro sociální věci Jan Jařab v Olomouckém kraji, právník Svatomír Mlčoch v Jihočeském kraji a novinářka Jana Lorencová v Moravskoslezském kraji. Na jihu Čech už posunuli na první místo kandidátky ekologa Aloise Pavlíčka. "My navrhujeme nahradit Jařaba posunutím celé kandidátky," řekl ČTK předseda krajské organizace v Olomouci Martin Tichý.

V sobotu budou jednat jeho Olomoucká a v Moravskoslezská organizace. Na neděli si naplánovali jednání zelení z Ústeckého kraje. Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.