VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřednice chce žalovat mosteckou radnici

MOST - Spor mezi propuštěnou Dagmar Konopáskovou a mosteckou radnicí zřejmě skončí u soudu

30.10.2007
SDÍLEJ:

Dagmar KonopáskováFoto: DENÍK

 

 

Most/ Dlouholetá úřednice mosteckého magistrátu Dagmar Konopásková je odhodlaná čelit u soudu nejvlivnější instituci na Mostecku. Třiaačtyřicetiletá žena trvá na tom, že v září dostala výpověď v rozporu se zákonem. Podle Konopáskové její výpověď prosadila neoprávněně tajemnice magistrátu Františka Levá, která si měla s úřednicí vyřídit osobní spory. O propuštění Konopáskové přitom rozhodla městská rada v rámci organizačních změn, plánovaných už na jaře. Radní i tajemnice odmítají pochybení.

"Připravuji s právníkem žalobu na neplatnost výpovědi," sdělila včera Deníku Konopásková, která pracovala na magistrátu sedmnáct let, z toho čtyři roky ve funkci vedoucí již zrušeného organizačního oddělení. To mimo jiné poskytovalo servis politikům.

Podle Konopáskové došlo pouze k přejmenování její funkce a nově zřízené místo vedoucí úseku servisu bylo nabídnuto její podřízené. Úřednice je přesvědčena, že radnice jednala protiprávně. Odvolává se i na písemný protest části úředníků magistrátu, kteří se na její obranu postavili.

Tajemnice Levá včera vyloučila osobní zaujatost při přípravě organizačních změn. Podle ní je výpověď Konopáskové právně v pořádku. "V žádném případě se nejedná o vyřizování osobních účtů," řekla Deníku tajemnice, úkolovaná radou města.

Konopásková žádala politické vedení města o prošetření výpovědi, ale neuspěla. "Jsem přesvědčena, že jde o profesní likvidaci mé osoby," prohlásila Konopásková minulý čtvrtek při diskuzi občanů na veřejném zasedání zastupitelstva. "Vyčerpala jsem všechny dostupné prostředky jak situaci řešit v rámci úřadu, obrátím se na jiné orgány," uvedla.

Primátor Vlastimil Vozka označil soud za jediné správné řešení. "Jedná se o pracovně právní záležitost, která podle mého názoru nepatří na jednání zastupitelstva," sdělil primátor. "Nemám nic, co bych k této polemice dále řekl," dodal. Vozka uvedl, že při prošetření celé záležitosti pochybení neshledal. "Vylučuji, že organizační změny mají jakýkoliv politický podtext," řekl.

Podle Konopáskové se vedení města její stížností nezabývalo, jak mělo. "Mám písemné důkazy o šikaně a diskriminaci, které poskytnu soudu," sdělila Konopásková. O oprávněnosti výpovědi a smyslu organizačních změn pochybovali i někteří zastupitelé ODS, ČSSD, SNK a Vlastimil Balín z KSČM.

Deník se kauze Konopásková versus Radnice věnoval už před třemi týdny.

Přeskupení úředníků v kancelářích tajemnice magistrátu a primátora Mostu není protiprávní, řekl tehdy Deníku náměstek primátora Luboš Pitín (SMM). Odmítl nařčení opozice, která v září mosteckou vládu obvinila s porušení zákona a možné šikany. Podle Pitína radní optimalizovali fungování kanceláří, aniž by porušili legislativu.

"Je to standarní organizační změna," uvedl pro Deník náměstek. "Máme stanovisko právníka a nález ústavního soudu, který dává městu právo vytvářet si organizační strukturu úřadu tak, jak uzná za vhodné," dodal.

Radní 20. září zrušili organizační oddělení a oddělení vnitřních a vnějších vztahů magistrátu. Většinu zaměstnanců převedli do nově vzniklého úseku servisu a úseku asistenta primátora. Změna platí od 1. října. Opozice pochybuje o její oprávněnosti, nechápe i propuštění vedoucí organizačního oddělení magistáru Dagmar Konopáskové.

Zastupitelé ODS a ČSSD reorganizaci napadli 27. září při bouřlivé diskuzi na veřejném zasedání mosteckého zastupitelstva.

"Je to protizákonné usnesení, děláte si co chcete," volal na radní ze svého místa opoziční zastupitel Jiří Šulc (ODS).

Podle Šulce má rada města právo likvidovat oddělení, nemůže ale dělat rozhodnutí, která nemají oporu v zákoně. Šulcovi vadí zavádění úseků. Na magistrátu přitom už dlouhou dobu pracuje úsek interního auditu. .

Vlastimil Balín (KSČM), který jako jediný s komunistů nepodepsal koaliční smlouvu mezi SMM a KSČM, přesto navrhoval, aby rada své rozhodnutí pozastavila. "Nemám všechny informace," prohlásil Balín.

"Nově zřízené místo vedoucí úseku servisu, kdy víceméně došlo pouze k přejmenování mé funkce, bylo nabídnuto mé dosavadní podřízené," sdělila Konopásková, která na úřadu pracuje 17 let a vedoucí pozici zastávala od roku 2004. V prohlášení na zasedání zastupitelstva oznámila, že ji hrozí profesní likvidace.

"Máme zákoník práce, jehož novela obsahuje pojem šikana. Doporučuji paní Konopáskové, v případě, že má pochobnysoti, aby se obrátila na právníka," řekl zastupitel Karel Novotný (ČSSD). "Připadá mi to, že se rada snaží zbavit nejschopnějších lidí na magistrátu. Je mi to líto. Předpokládáme, že paní Konopásková nenechá tento problém jen tak být a my samozřejmě také," sdělil Pavel Kouda (ČSSD). Radní před víkendem uvedli, že Konopásková si ještě výpověď nepřevzala výpověď a na nemocenské.

Reorganizaci úřadu, chystanou několik měsíců, doporučila na politickou objednávku pracovní skupina složená z vedoucích odborů magistrátu včele s jeho tajemnicí magistrátu Františkou Levou. Od 1. října má magistrát 344 zaměstnanců. Celkem osm pracovních míst vzniklo na odboru dopravy a komunálního hospodářství a odboru správních činností. Navýšení si podle radních vyžádala nová agenda a zákony. "Změny by měly být posuzovány komplexně," vzkázala opozici náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

 

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na pomoc rodině, které požár zničil byt, vyhlásí Most veřejnou sbírku

Ilustrační foto

Krajská zdravotní připravila pro návštěvníky nemocnic parkování zdarma

OBRAZEM: Krampusové děsili v centru Mostu. Zdaleka nejen děti

Most /FOTO, VIDEO/ - Lidé mohli vidět asi čtyři desítky čertů. Letos se vydali delší trasou.

Drahomíra Miklošová rezignovala na funkci starostky Obrnic

Obrnice - Dosavadní starostka odstoupila kvůli souběhu funkcí. Víc najednou jich podle jejích slov není možné dělat stoprocentně.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Ukázali šikovné ruce a dobré srdce. Cheza má stříbro a 60 tisíc na charitu

Litvínov – Amatérští hokejisté z HC Cheza Litvínov o víkendu ukázali, že válí na ledě i mimo něj. Na turnaji fanoušků, který se hrál poprvé v Litvínově, vybojovali borci z Chezy stříbrné medaile. Do statistik víkendu si pak připsali i jeden parádní dobrý skutek. Na hendikepovaného sledge hokejistu Filipa Veselého pomohli vybrat přes 60 tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT