VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřednice chce žalovat mosteckou radnici

MOST - Spor mezi propuštěnou Dagmar Konopáskovou a mosteckou radnicí zřejmě skončí u soudu

30.10.2007
SDÍLEJ:

Dagmar KonopáskováFoto: DENÍK

 

 

Most/ Dlouholetá úřednice mosteckého magistrátu Dagmar Konopásková je odhodlaná čelit u soudu nejvlivnější instituci na Mostecku. Třiaačtyřicetiletá žena trvá na tom, že v září dostala výpověď v rozporu se zákonem. Podle Konopáskové její výpověď prosadila neoprávněně tajemnice magistrátu Františka Levá, která si měla s úřednicí vyřídit osobní spory. O propuštění Konopáskové přitom rozhodla městská rada v rámci organizačních změn, plánovaných už na jaře. Radní i tajemnice odmítají pochybení.

"Připravuji s právníkem žalobu na neplatnost výpovědi," sdělila včera Deníku Konopásková, která pracovala na magistrátu sedmnáct let, z toho čtyři roky ve funkci vedoucí již zrušeného organizačního oddělení. To mimo jiné poskytovalo servis politikům.

Podle Konopáskové došlo pouze k přejmenování její funkce a nově zřízené místo vedoucí úseku servisu bylo nabídnuto její podřízené. Úřednice je přesvědčena, že radnice jednala protiprávně. Odvolává se i na písemný protest části úředníků magistrátu, kteří se na její obranu postavili.

Tajemnice Levá včera vyloučila osobní zaujatost při přípravě organizačních změn. Podle ní je výpověď Konopáskové právně v pořádku. "V žádném případě se nejedná o vyřizování osobních účtů," řekla Deníku tajemnice, úkolovaná radou města.

Konopásková žádala politické vedení města o prošetření výpovědi, ale neuspěla. "Jsem přesvědčena, že jde o profesní likvidaci mé osoby," prohlásila Konopásková minulý čtvrtek při diskuzi občanů na veřejném zasedání zastupitelstva. "Vyčerpala jsem všechny dostupné prostředky jak situaci řešit v rámci úřadu, obrátím se na jiné orgány," uvedla.

Primátor Vlastimil Vozka označil soud za jediné správné řešení. "Jedná se o pracovně právní záležitost, která podle mého názoru nepatří na jednání zastupitelstva," sdělil primátor. "Nemám nic, co bych k této polemice dále řekl," dodal. Vozka uvedl, že při prošetření celé záležitosti pochybení neshledal. "Vylučuji, že organizační změny mají jakýkoliv politický podtext," řekl.

Podle Konopáskové se vedení města její stížností nezabývalo, jak mělo. "Mám písemné důkazy o šikaně a diskriminaci, které poskytnu soudu," sdělila Konopásková. O oprávněnosti výpovědi a smyslu organizačních změn pochybovali i někteří zastupitelé ODS, ČSSD, SNK a Vlastimil Balín z KSČM.

Deník se kauze Konopásková versus Radnice věnoval už před třemi týdny.

Přeskupení úředníků v kancelářích tajemnice magistrátu a primátora Mostu není protiprávní, řekl tehdy Deníku náměstek primátora Luboš Pitín (SMM). Odmítl nařčení opozice, která v září mosteckou vládu obvinila s porušení zákona a možné šikany. Podle Pitína radní optimalizovali fungování kanceláří, aniž by porušili legislativu.

"Je to standarní organizační změna," uvedl pro Deník náměstek. "Máme stanovisko právníka a nález ústavního soudu, který dává městu právo vytvářet si organizační strukturu úřadu tak, jak uzná za vhodné," dodal.

Radní 20. září zrušili organizační oddělení a oddělení vnitřních a vnějších vztahů magistrátu. Většinu zaměstnanců převedli do nově vzniklého úseku servisu a úseku asistenta primátora. Změna platí od 1. října. Opozice pochybuje o její oprávněnosti, nechápe i propuštění vedoucí organizačního oddělení magistáru Dagmar Konopáskové.

Zastupitelé ODS a ČSSD reorganizaci napadli 27. září při bouřlivé diskuzi na veřejném zasedání mosteckého zastupitelstva.

"Je to protizákonné usnesení, děláte si co chcete," volal na radní ze svého místa opoziční zastupitel Jiří Šulc (ODS).

Podle Šulce má rada města právo likvidovat oddělení, nemůže ale dělat rozhodnutí, která nemají oporu v zákoně. Šulcovi vadí zavádění úseků. Na magistrátu přitom už dlouhou dobu pracuje úsek interního auditu. .

Vlastimil Balín (KSČM), který jako jediný s komunistů nepodepsal koaliční smlouvu mezi SMM a KSČM, přesto navrhoval, aby rada své rozhodnutí pozastavila. "Nemám všechny informace," prohlásil Balín.

"Nově zřízené místo vedoucí úseku servisu, kdy víceméně došlo pouze k přejmenování mé funkce, bylo nabídnuto mé dosavadní podřízené," sdělila Konopásková, která na úřadu pracuje 17 let a vedoucí pozici zastávala od roku 2004. V prohlášení na zasedání zastupitelstva oznámila, že ji hrozí profesní likvidace.

"Máme zákoník práce, jehož novela obsahuje pojem šikana. Doporučuji paní Konopáskové, v případě, že má pochobnysoti, aby se obrátila na právníka," řekl zastupitel Karel Novotný (ČSSD). "Připadá mi to, že se rada snaží zbavit nejschopnějších lidí na magistrátu. Je mi to líto. Předpokládáme, že paní Konopásková nenechá tento problém jen tak být a my samozřejmě také," sdělil Pavel Kouda (ČSSD). Radní před víkendem uvedli, že Konopásková si ještě výpověď nepřevzala výpověď a na nemocenské.

Reorganizaci úřadu, chystanou několik měsíců, doporučila na politickou objednávku pracovní skupina složená z vedoucích odborů magistrátu včele s jeho tajemnicí magistrátu Františkou Levou. Od 1. října má magistrát 344 zaměstnanců. Celkem osm pracovních míst vzniklo na odboru dopravy a komunálního hospodářství a odboru správních činností. Navýšení si podle radních vyžádala nová agenda a zákony. "Změny by měly být posuzovány komplexně," vzkázala opozici náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

 

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, výkonnostní prémie, HLÁSIT SE: Ondřejka Jiří, tel.: 722 412 325, e-mail: info@finsel.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Finsel s.r.o. - areál unipetrol rpa, 436 01 Litvínov 1. Informace: Jiří Ondřejka, +420 722 412 325.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 23 000 Kč

Účetní finanční a investiční FINANČNÍ ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FINANČNÍ ÚČETNÍ, POŽADUJEME: , - ekonomické vzdělání, Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na životní pojištění, 5 týdnů dovolené, HLÁSIT SE: Šašková Alena Ing., tel.: 476449900, e-mail: alenasaskova@poducet.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Podnikatelské účetnictví spol. s r.o, Hutnická, č.p. 2918, 434 01 Most 1. Informace: Alena Šašková, +420 476 449 900.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci OBSLUHA VZV. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA VZV, POŽADUJEME:, - střední odborné vzdělání s výučným listem, - oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku podmínkou, - praxe ve výrobním závodě výhodou, - chuť do práce, - manuální zručnost, - pečlivost a aktivní přístup k práci, NABÍZÍME:, - motivující finanční ohodnocení v závisloti na výkonu a kvalitě odvedené práce, - nástup možný ihned, Zaměstnanecké výhody: stravenky, sick days, HLÁSIT SE: Zelingerová Kateřina, tel.: 413 034 184, e-mail: katerina.zelingerova@icopal.com, volat od 7:30 do 16:00 hod., e-mail: katerina.zelingerova@icopal.com, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Icopal vedag cz s.r.o. -1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Kateřina Zelingerová, +420 413 034 184.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 21 750 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/KA ODBORNÉHO VÝCVIKU PRO OBOR OBRÁBĚČ KOVŮ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21750 kč, mzda max. 25560 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA ODBORNÉHO VÝCVIKU PRO OBOR OBRÁBĚČ KOVŮ, Požadujeme:, - splnění podmínek zák. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících ve znění účinném k 01.01. 2015, - minimálně vyučení v oboru nebo ÚSO - strojírenského zaměření, - minimálně 5 let praxe na SŠ, - výpis z RT, zdravotní způsobilost pro práci v oboru, - odpovědnost, samostatnost, časovou flexibilitu, - dostatečnou psychickou odolnost vůči stresu a zvládání náročných situací se žáky, přirozená autorita, - kladný vztah k dospívající mládeži, - zájem o další vzdělání, - výše mzdy se odvíjí od délky praxe - 10. platová třída, SDĚLENÍ PODROBNĚJŠÍCH INFORMACÍ - OSOBNÍ SCHÚZKA, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, pravidelné školení a vzdělávání, osobní příplatek, příspěvek FKSP, HLÁSIT SE: PaedDr. Karel Vokáč tel.: 476 137 501, email: vokac.karel@sstmost.cz, osobně SŠT, Dělnická 21, Most. Pracoviště: Střední škola technická, most - velebudice, dělnická 21, příspěvková organizace, Dělnická, č.p. 21, 434 01 Most 1. Informace: Karel Vokáč, +420 476 137 211.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Couvající náklaďák srazil lampu veřejného osvětlení

Řidič s náklaďákem nacouval do lampy veřejného osvětlení. Padla a rozbila se

Ilustrační fotografie.

Rok se bude opravovat most na silnici pod Hněvínem

Prestižní Czech Truck Prix získal záštitu ministryně Dostálové

Most - Závod Czech Truck Prix, který bude ve dnech 1. a 2. září už pošestadvacáté hostit mostecký autodrom jako součást evropského šampionátu okruhových tahačů FIA European Truck Racing Championship (ETRC), získal záštitu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

Nezaměstnanost na Mostecku opět klesla. Firmám chybí lidi

Ústecký kraj - Kvalitní zaměstnance marně hledají menší i velké podniky. Problém narůstá hlavně v oblasti řemesel, kdy starší odborníci odcházejí do důchodu.

Nový Týdeník Mostecko: Rozhovor s významným kardiologem i krásnou Veronikou

Mostecko - Další vydání nového Týdeníku Mostecko je tu! Každou středu jako příloha Mosteckého deníku, od čtvrtka samostatně v prodeji i s TV Magazínem.

Lvi se chystají na druhou ligu. „Chceme do play off,“ přeje si nováček z Mostu

Most – Se smělým cílem vstoupí do druhé hokejové ligy nováček z týmu Mosteckých lvů. Mostečané by rádi ve své premiérové sezoně vybojovali účast v play off.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT