Úřednice Jana Čejková, která nedávno rezignovala na post tajemnice mosteckého magistrátu, čelí u okresního soudu obžalobě z trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Za chybné rozhodnutí při senátních volbách v roce 2016, které se musely opakovat, jí hrozí vězení nebo zákaz činnosti a úhrada škody státu ve výši 2,2 miliony korun. Soudce Pavel Plch včera vyslechl posledního svědka, ukončil dokazování a nechal pronést závěrečné řeči. Rozsudek vynese 19. listopadu.

„Vždy jsem si zakládala na tom, že jsem přespříliš zodpovědná a že dělám maximum pro to, aby bylo vše v pořádku,“ uvedla se slzami v očích Čejková, které se zpočátku před soudem zdráhala říci cokoliv na svou obhajobu. „Bylo to pro mě velmi složité,“ okomentovala situaci před dvěma lety, kdy město negativně ovlivnila politická aféra.

Při senátních volbách v roce 2016, kdy gradoval rozkol v mocném hnutí Severočeši.cz (S.cz), Čejková jako vedoucí registračního úřadu neuznala odvolání kandidatury senátorky Aleny Dernerové (S.cz), které podala zmocněnkyně a místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková (S.cz). Její zákrok tehdy zpochybnil další místopředseda hnutí Jiří Zelenka (S.cz).

Tajemnice, která čelila dvěma požadavkům vlivných, ale znesvářených politických osobností a neuspěla s žádostí o pomoc na ministerstvu vnitra, nakonec rozhodla ve prospěch Dernerové, která volby vyhrála. Nejvyšší správní soud je ale po stížnostech odpůrců senátorky označil za neplatné a volby se konaly znovu.

„Cítila jste se pod nátlakem, když jste se rozhodovala?“ ptal se soudce Plch Čejkové na samém závěru líčení. Úřednice dlouho mlčela, než s povzdechem řekla: „To je těžké odpovědět…“ Poté dodala, že tehdy dospěla k názoru, že rozhoduje správně.

„Je nepochybné, že paní obžalovaná nepostupovala při senátních volbách v souladu s volebním zákonem,“ uvedla státní zástupkyně Eva Vetýšková. Podle ní tajemnice nepřijala odvolání Dernerové, což bylo příčinou zneplatnění voleb a vyhlášení nových, čímž státu vznikly náklady. Vetýšková upozornila, že úřednice věděla o postupu krajského úřadu, který při souběžných krajských volbách za stejných okolností stáhl kandidátku S.cz, že krajský soud zamítnul žalobu Zelenky a Jeníčková byla oprávněna Dernerovou odvolat.

Vetýšková přesto připustila, že z lidského hlediska lze chápat tíži situace, ve které se Čejková ocitla. Proto pro ni navrhla mírný trest. „Byla vždy velice dobře hodnocena a nikdy se ničeho protiprávního nedopustila,“ uvedla Vetýšková.

Obhájce prohlásil, že úřednice rozhodla podle svého nejlepšího svědomí a vědomí, a pokud chybovala, neměla být trestně stíhána. „Není to v souladu se smyslem trestního zákona. Cítila sice bezradnost, ale snažila se problém pečlivě řešit a opatřit k rozhodnutí všechny podklady. Ti, kteří měli pomoci, jí pomoc odmítli,“ řekl obhájce. Podle něj řada státních orgánů chybuje, ale zaměstnanci se hned neženou k trestní odpovědnosti, protože se používají opravné prostředky, kdy dochází ke změnám rozhodnutí.

„Paní Čejkové je mi moc líto. Měl jsem čest s ní spolupracovat nějakou dobu a považuji ji za pracovitou, slušnou a svědomitou úřednici,“ reagoval na kauzu nově zvolený zastupitel Milan Rybák (SMM). Situaci, za které byla vtažena do soudního sporu, označil za výsledek hry mocných, která neměla šťastné východisko. „Osobně vidím hlavního viníka v politicích,“ dodal Rybák.

Soudce Plch při líčení vyjádřil znechucení nad nízkou politickou kulturou v Mostě.