Úřad práce se v roce 2010 zaměří na mostecké sídliště Liščí Vrch, na takzvané Sedmistovky. Pomůže tam nezaměstnaným. Proškolí je. A některým dá slušně placenou práci. Proč? Sedmistovky jsou již několik let na celostátním seznamu rizikových zón jako Janov. Sedmistovkám, kde hrozí vyhrocení sociálních problémů, se chce více věnovat i město Most. To pro Sedmistovky dosud nemá zvláštní rozvojový plán jako pro Chánov a Stovky.

Deník zjistil, že první větší pomoc Sedmistovkám je součástí projektu Podpora zaměstnanosti v sociálně vyloučených lokalitách Mostecka. Vše bude stát 35 milionů korun.

„Je to projekt pro celkem čtyři sta lidí,“ sdělila Deníku Alena Zieglerová z Úřadu práce v Mostě. Sto lidí získá pracovní místo na dvanáct měsíců. Úřad přispěje zaměstnavatelům na mzdu čtrnácti tisíci korunami měsíčně. Výjimečně poskytne na jednoho absolventa kurzu až 16 tisíc korun měsíčně.

Pomoc zamíří do osmi lokalit rozdělených do tří oblastí:

1. Chánov, Obrnice, Bečov (100 lidí).
2. Janov, ubytovny Bílý sloup a UNO (100 lidí včetně bezdomovců).
3. Stovky a Sedmistovky (200 lidí).

Optimimistiká varianta zahájení je leden 2010. Projekt již schválilo ministerstvo, čeká se na výběr dodavatele. EU uhradí 85 procent nákladů, stát zbytek.

Tříletý projekt má řešit sociálně-ekonomické problémy všech skupin nezaměstnaných. Při výběru lidí nemá ani v Sedmistovkách rozhodovat etnická příslušnost. „Kultura a životní styl Romů nicméně budou při realizaci projektu zohledněny. Mluvíme zde o takzvaném kulturně citlivém poskytování služeb,“ uvádí úřad práce v oficiální zprávě k projektu dostupné na internetu.

Na pomoc ve vybraných ulicích upozorní obyvatele letáky. Cílovou skupinou jsou hlavně lidé, kteří práci hledají, neaktivní dlouhodobě nezaměstnaní a mladí perspektivní uchazeči. Vybere je úřad. Čeká je poradenství, motivační kurz a rekvalifikace s praxí a nejaktivnější umístění do práce.

Vedení mostecké radnice tvrdí, že Sedmistovky sledují terénní sociální pracovníci. „Zaměřujeme se na Stovky i Sedmistovky,“ uvedl náměstek primátora Jiří Kurcin, který má sociální oblast na starosti.

Kontrolují Stovky

Ve Stovkách pokračují kontroly obyvatel, zahájené 1. září po vzoru Janova. Primátor Vlastimil Vozka minulý pátek pro Deník potvrdil, že po skončení monitoringu Stovek, připraví město podobné prověrky pro Sedmistovky.

Míra nezaměstnanosti na Mostecku stoupla v srpnu na 16,46 procenta. Práci nemá téměř deset tisíc lidí. Průzkumy prokázaly, že v sociálně vyloučených lokalitách žije oproti jiným sídlištím více lidí bez práce, je tam vyšší zadluženost, kriminalita a nespokojenost obyvatel s bydlením a občanským soužitím.

Sedmistovky jsou nejmladším panelovým sídlištěm v Mostě stojícím na okraji města poblíž sportovně rekreačního areálu Benedikt. Na seznamu tzv. sociálně vyloučených lokalit či sociálním vyloučením ohrožených lokalit se sídliště ocitlo kvůli romské migraci, která dosud není tak výrazná jako v Janově. Ze všech rizikových lokalit jsou na tom Sedmistovky zatím nejlépe.