Sociální dávky totiž od ledna vyplácejí úřady práce. Ty převzaly agendu od radnic. I když úředníci dělají přesčasy i o víkendech, práci nestíhají. Žádostí o různé formy podpory je mnoho. Důkazem je to, že i když včera a v pondělí byly úřední dny, na klienty, kteří přišli ohledně dávek pomoci v hmotné nouzi čekaly zavřené dveře. Úřednice přijímaly pouze nové žádosti. Na podpadku se tak včera před litvínovským úřadem otočily desítky lidí.

„Byla jsem tady už v pondělí, to mi řekli, ať přijdu ve středu. A dnes mě na úřad opět nepustili,“ svěřila se včera Eliška Richtrová z Litvínova.

Když klienti nereagovali na vývěsku na vchodových dveřích, za úřednicemi je nepustili strážníci. Ti se hned u vchodu návštěvníků ptali, kam mají namířeno. Pokud se jejich návštěva týkala například registru vozidel, který sídlí ve stejné budově, mohli jít dál. Pokud ale měli dotazy směřující k dávkám, měli smůlu.

„Chtěla jsem se jen informovat, kdy a jak nám budou vyplaceny sociální dávky na bydlení. Opravdu nechápu tuhle koordinovanost. Vůbec nic nevíme. Já musím platit nájem a když nezaplatím, tak mě realitka vystěhuje ze dne na den. Ostatní lidé také nadávají,“ řekla Magda K.

Na úřadě, kam lidé chodí pro dávky, jsou strážníci již čtrnáct dnů. „V úřední dny hlídají úřednice a filtrují návštěvníky u vchodu,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.

To potvrdila i jedna z úřednic. „Nechceme vypadat zhrouceně jako v Litoměřicích, chceme být za hvězdy. Tak jsme tady i o víkendech a chceme vše stihnout. Strážníci nám jen pomáhají zajistit chod úřadu,“ řekla Deníku. Jmenovat do novin si nepřála.