Uprostřed parku Šibeník začala výstavba lanového centra s třípatrovým bludištěm, 25 metrů vysokou rozhlednou, vrátnicí s pokladnou a dětským hřištěm. Investorem je město Most, které za zábavní areál zaplatí necelých 35 milionů korun a chce ho otevřít v červnu. Jaké bude vstupné a provozní doba, se dosud neví. „Zatím je to ještě v jednání,“ sdělila Deníku mluvčí radnice Alena Sedláčková. Provozovatelem bude zřejmě městská společnost Sportovní hala Most, která se v parku stará o oplocený skatepark.

Nový areál bude bez plotu. Nepovolenému vstupu na výškové atrakce zabrání turnikety na schodištích a kamery. Jedna bude sledovat park ze sousedního sídliště. Zvažuje se i zřízení stálé služby. „Počítáme s tím, že s dohledem pomůžou asistenti prevence kriminality,“ řekl ředitel strážníků Jaroslav Hrvol.

Komplex herních a zábavních prvků na ploše 2000 metrů čtverečních má sloužit pro rekreaci Mostečanů i turistů. Atrakce obklopené stromy najednou pojmou až 340 lidí. Počítá se hlavně s dětmi, které chce radnice přimět k pohybu.

Stavaři s těžkou technikou už udělali skrývku ornice a výkopy pro patky 3D bludiště, což budou sítěmi chráněné visuté lávky zavěšené na dřevěných sloupech, které ve výšce do deseti metrů ponesou na lanech různě se větvící a sbíhající obousměrnou stezku s překážkami a přestupními domečky. „Vstup na 3D bludiště bude zpoplatněn a kontrolován u vstupu do objektu,“ uvádí se v projektové dokumentaci. Prodej vstupenek má zajistit obsluha ve vrátnici pod schodištěm, kde bude mít technické zázemí a WC. 

close V mosteckém parku Šibeník vznikne 3D bludiště. Ilustrační foto info Zdroj: Unipark zoom_in

Podstatou 3D bludiště budou visuté lávky se sítěmi pro bezpečí návštěvníků.  Ilustrační foto: Unipark

Podle projektu bude vyhlídková věž u bludiště samostatně přístupná a předpokládá se volný vstup na vnější ochoz jejího druhého podlaží. Platící návštěvník se dostane dovnitř přes turniket a vystoupá po schodišti až na horní plošinu ve výšce 21 m nad terénem. Rozhledna bude dominantou celého areálu a má jako orientační bod lákat z dálky návštěvníky města.

Bezplatný má být vstup na přízemní dětské hřiště a odpočinkovou plochu pro židličky, stolky a slunečníky. Celý areál doplní lavičky a štěrkové chodníčky. Plášť objektů včetně rozhledny bude ze dřeva, aby ladil s parkem. Záměr počítá i s budoucím občerstvením.

Nejbližší 3D bludiště v korunách stromů je v Oseku. Stálo necelé tři miliony korun a je v provozu od srpna 2015. Celodenní vstupné je tam 50 korun, pro větší skupiny 30 korun. Areál funguje od jara do podzimu.

Město Most letos požádá ministerstvo vnitra o peníze na rozšíření monitorovacího kamerového systému pro zvýšení bezpečnosti v několika parcích. Kromě Šibeníku budou kamery hlídat například park u sportovní haly a park mezi ulicemi U Stadionu a Jiří Wolkera a v Sedmistovkách.

Mostecké zastupitelstvo v únoru schválilo smlouvu o financování rekonstrukce zchátralého parku u sportovní haly. Vylepšení pětihektarového areálu může stát až 73 milionů korun, z toho město uhradí 48 milionů a Nadace Proměny Karla Komárka 25 milionů. Na podzim se má vyhlásit architektonická soutěž, která skončí na jaře 2020 vybráním nejlepšího návrhu. Další rok má vznikat projektová dokumentace a stavební práce s úpravou zeleně potrvají do roku 2022, kdy se plánuje otevření parku. K podmínkám nadační podpory patří spolupráce s veřejností a minimálně dvacetiletá udržitelnost parku.