Lucie Svobodová z Mostu nemusí bydlet na koleji a studovat chemii jen v Praze. Odbornicí na výrobu potravin, kterých je v globálním světě nedostatek, se stane v litvínovské chemičce. Umožňuje to ve střední Evropě ojedinělý vzdělávací projekt. Univerzita s učebnami je přímo v továrně, kde jsou i nové laboratoře.

Z mosteckých Velebudic, v nichž bylo nevyhovující zázemí, se do chemičky přestěhovala s desítkami studentů místní pobočka Vysoké školy chemicko-technologické Praha (VŠCHT). „Tady je to lepší než ve Velebudicích," říká dvaadvacetiletá Lucie v bílém plášti s nápisem Láska je chemie…chemie je VŠCHT.

Vlastník chemičky investoval do vzniku Univerzitního centra VŠCHT Praha Unipetrol deset milionů korun. Cíl je jasný. Myslí se na budoucnost. „Potýkáme se s poklesem zájmu studentů o tento obor, což je paradox v regionu, který je s chemií historicky spjat," tvrdí šéf Unipetrolu Marek Świtajewski. Věří, že se tento nepříznivý trend podaří zvrátit spoluprací s VŠCHT. Partnerství přináší neobvyklé a nenahraditelné propojení vysokoškolského studia s funkčními výrobními provozy. „Dostáváme se tím na úroveň vyspělého světa," říká Karel Melzoch, rektor VŠCHT. „Myslím si, že naše škola má tomuto kraji co nabídnout."

Jaromír Lederer, vědecký ředitel nového výzkumně vzdělávacího centra UniCRE v chemičce, které nabízí studentům praxi, upozorňuje, že chemii mohou dělat jen vzdělaní lidé. Konkurence na trhu je obrovská. „Kdo nebude mít moderní chemii, nebude mít chemii žádnou," varuje Lederer.

Služby i pro starší generaci

Univerzitní centrum sídlí v nově zrekonstruovaných prostorách v areálu chemičky. V současné době zde studuje přes padesát posluchačů.

Studenti mají k dispozici tři bakalářské studijní obory – Chemie a chemické technologie, Technologie potravin, Alternativní energie a životní prostředí. Pro budoucí magistry je připraven obor Chemie a technologie paliv a prostředí. Centrum umožňuje i doktorandské studium.

Univerzitní centrum mimo to nabízí služby zaměstnancům Unipetrolu, kteří si zde mohou prohloubit své vzdělání a dovednosti. Organizuje také univerzitu třetího věku nebo informační a poradenské služby.

Podle studentů, které Mostecký deník oslovil, má studium v chemičce hlavní výhodu v tom, že nemusejí jezdit za vzděláním do Prahy, že je to úspora času a peněz, že jsou přímo v chemické továrně, že mají praxi a že mohou studovat v menším kolektivu. Za nevýhodu považují zejména omezený výběr předmětů a učitelů, uvítali by intezivnější zapojení do výzkumných projektů a poukazují na nedostatek místa pro parkování u chemičky. "Výhody ale samozřejmě převažují," dodali. Podle zástupců univerzitního centra se zapojení do výzkumných projektů již se studenty řeší. Výuka je podle nich stejně náročná jako v Praze.