"Dnešní výsledky laboratorního vyšetření potvrdily negativní výsledek," řekla Nováková. Podezření se objevilo ve čtvrtek v souvislosti s výsledkem rentgenového vyšetření. Uprchlík byl od čtvrtka na izolované jednotce plicního oddělení ústecké nemocnice.

Podle Novákové tak pominula bezpečnostní opatření, která kvůli podezření na TBC v Drahonicích platila. Tím hlavním byl zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení. "Mimořádné karanténní opatření, které Správa uprchlických zařízení v Drahonicích zavedla koncem minulého týdne, tak bylo ukončeno. Díky tomu, že u cizinců provádíme vstupní prohlídky, což je mimo jiné možné díky jejich zajištění, odhalíme případné nemoci včas," doplnila Nováková.

V areálu bývalé věznice je asi 80 uprchlíků, které převezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic z Bělé na Mladoboslavsku 12. října.

Objekt v Drahonicích je uzavřený, má kapacitu 240 míst. Obehnán je dvěma ploty, cizinci ho nesmějí volně opouštět. Do zařízení nastoupilo v říjnu 60 zaměstnanců.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali teď dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká mimo jiné i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita.

Vláda brzy projedná přesídlení 152 křesťanských uprchlíků do ČR

Vláda v blízké době projedná návrh ministerstva vnitra na přesídlení 152 křesťanských uprchlíků z táborů v iráckém Erbílu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o podmínkách, které panují v uprchlických táborech, dnes mluvil s duchovním Syrské pravoslavné církve Benjaminem Shamounem a s Janem Talafantem, ředitelem Nadačního fondu Generace 21, který přesídlení organizuje a financuje. „Jde o společný projekt s neziskovým sektorem," řekl premiér po schůzce novinářům.

Příští týden se podle Sobotky ještě definitivně vyjasní při jednání s představiteli OSN status uprchlíků, jejichž osudy zmapoval nadační fond. Návrh na přesídlení skupiny z Erbílu potom předloží do vlády ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Seznam uprchlíků už dříve zástupci fondu předali úřadu vlády. Převoz uprchlíků a první rok jejich pobytu v Česku je nadace připravena hradit ze svého. Podle premiéra jde o nejdůležitější rok, kdy se uprchlíci budou moct naučit jazyk, nalézt nový domov a děti začít chodit do školy. Pomoct je podle něj připravena řada církevních organizací.

Podle fondu jde o celé rodiny nebo o vdovy s dětmi. Převážně jsou to mladí lidé, kteří jsou připravení se v ČR usadit, studovat a pracovat. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání a u všech žadatelů fond prý zná jejich minulost.

Na uhrazení přepravy a prvního roku pobytu má fond podle svých představitelů několik milionů korun a je prý schopen zajistit pro všech 152 lidí ubytování. Po přesunu do Česka nemají tito uprchlíci zůstat v ghettu, ale fond je chce začlenit do české společnosti. „Naším cílem je rozmístit je mezi rodiny, mezi společenství lidí, kteří si je vezmou na starosti, že jim poskytnou zázemí, lidskou oporu a schopnost o to dříve se integrovat do společnosti," řekla už dříve jedna z organizátorek přesunu Zdeňka Rybová z vydavatelství Res Claritatis. Organizátoři podle ní už mají konkrétní nabídky lidí, kteří by rodiny uprchlíků přijali, i zaměstnání pro ně.