Policie v Mostě vyšetřovala od září loňského roku únos nezletilé dívky, ke kterému došlo v obci Obrnice na Mostecku. Tehdy neznámý pachatel naložil dívku do svého auta a vysadil ji poblíž obce Hrušovany na Chomutovsku, kde ji našel kolemjedoucí motorista. Ten informoval policii. Ta tehdy s ohledem na věk unesené a vážnost události uvalila na případ informační embargo. Nyní, po delší době, odhaluje klíčové zjištění.

Více o únosu dívky z Obrnic si můžete přečíst zde. Případ se stal ve stejném měsíci jako únos a vražda devítileté dívky v Klášterci nad Ohří. Pachatel byl odsouzen za vraždu a znásilnění na 20 let (více zde).

"Ve spolupráci s německou policií se podařilo vypátrat majitele vozidla, který je cizím státním příslušníkem a je současně i podezřelou osobou. Z tohoto důvodu byla dojednána úzká spolupráce s německou policií, kterou kriminalisté požádali o další šetření k vozidlu a k pobytu podezřelé osoby," sdělila v pondělí mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Mostecká policie po jednání s Okresním státním zastupitelstvím v Mostě podala návrh na sepsání žádosti o převzetí trestního řízení do ciziny proti cizímu státnímu příslušníkovi podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Tento návrh byl akceptován Okresním státním zastupitelstvím a v současné době je již trestní řízení věcí německé policie.

Rozsáhlé vyšetřování

Případem se od počátku zabývala služba kriminální policie a vyšetřování ve spolupráci s kriminalisty Krajského ředitelství Ústeckého kraje. "Policisté tomuto případu věnovali maximální pozornost, médiím byl poskytnut identikit možného pachatele. Byl ustanoven tým kriminalistů, který provedl řadu výslechů, prověrek, vyhodnocoval kamerové systémy jak městské policie, tak soukromých subjektů," připomněla mluvčí.

Policisté se zabývali i oznámeními z celé republiky, které získali. Tým zkoumal obrazové materiály, fotografie a prováděl prověrky včetně sociálních sítí. Policie sestavila orientační časový snímek únosu a natipovala pravděpodobnou trasu jízdy vozidla z Obrnic směrem na Chomutovsko. "Velká pozornost byla věnována vypátrání tovární značky vozidla, kdy z toho důvodu byla provedena řada úkonů, šetření, tipování. Policisté tímto zjistili, že jde o zřejmě o vozidlo tovární značky VW," dodala Světláková.