„Zájemci se budou moci hlásit v prezenční formě studia na obor krajinářství se zaměřením na vodní hospodářství,“ řekl ředitel Scholy Humanitas Ladislav Turbák.
“S vedením vysoké školy jsme se dohodli i na pokračování výuky v kombinované formě studia v oboru územní technická a správní služba,“ dodal Turbák.
Výuku ČZU v Litvínově zajišťuje Fakulta životního prostředí. „Ve třech ročnících oboru technická a správní služba v Litvínově evidujeme kolem 200 posluchačů. První bakaláři převezmou osvědčení příští rok v únoru. Obor krajinářství v prezenční formě v roce 2008 otevřeme, pokud se nám přihlásí dostatečný počet zájemců,“ řekl ČTK pověřený děkan fakulty Pavel Pech.
Důvodem rozšíření bakalářského studia je podle něj zájem místních firem o zvyšování kvalifikace pracovníků i vazby univerzity k regionu.
Expanzi univerzity na sever Čech přivítala litvínovská radnice, která usiluje o rozšíření nabídky vzdělání i o vysokoškolská studia už delší dobu. „Důvodem je zejména přispět ke zvýšení kvalifikace lidí a celkové úrovně vzdělanosti, což je jednou ze záruk rozvoje v minulosti těžce postiženého regionu,“ doplnil starosta Milan Šťovíček (ODS).
V říjnu 2002 otevřela v Litvínově tříleté bakalářské studium zaměřené na vodohospodářské obory ústecká Univerzita J. E. Purkyně, letos nově nabízí v prezenční formě výuky obor informatika.
Ústecký kraj se zhruba pěti procenty vysokoškoláků je na posledním místě v zemi, na Mostecku je lidí s nejvyšším vzděláním ještě méně. Region přitom trápí dlouhodobě nejvyšší míra nezaměstnanosti, práci na konci srpna marně hledalo 10 350 mužů a žen v produktivním věku. ⋌